akcje charytatywneCiekawostki z ...InformacjeRegionZabrze

Region: Nie kupuj – zaadoptuj!

W Zabrzu działa nowoczesny obiekt schroniska dla bezdomnych zwierząt. Pracownicy i wolontariusze włożyli ogrom pracy w przeprowadzkę prawie 170 zwierzaków. Wszystkie zwierzaki, które tam mieszkają z utęsknieniem czekają na nowy, kochający dom. Dlatego też każdego, kto myśli o adopcji psa albo kota, a także tych, którzy nie mogą zwierzaka adoptować, ale chcieliby wesprzeć Schronisko, zachęcamy do kontaktu z organizacją, a także do odwiedzenia jej strony internetowej. W okresie zimowym zachęcamy także do wsparcia Schroniska poprzez włączenie się w zbiórki organizowane na rzecz zamieszkujących w nim zwierząt.

Na www.psitulmnie.pl znajdziemy m.in. zdjęcia wszystkich podopiecznych „Psitula” (także seniorów), podstawowe zasady, które trzeba spełnić przy adopcji, informacje nt. Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce, a także dane kontaktowe itp.

Schronisko dla bezdomnych zwierząt to z pewnością miejsce, o którym wszyscy powinni wiedzieć szukając swojego zaginionego zwierzaka lub pragnąc zaoferować nową rodzinę bezdomnemu psu lub kotu. W zabrzańskim zwierzętami opiekuje się wyszkolona załoga, pomagają też wolontariusze. Dzięki ich zapałowi zwierzaki mają szansę na socjalizację, wyjście na spacer, pielęgnację oraz znalezienie nowego domu.

Warto przypomnieć, że koszt budowy i wyposażenia schroniska wyniósł ponad 19 mln zł, z czego ok. 90 proc. stanowiły pozyskane przez miasto środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

W budynkach schroniska zastosowane zostały rozwiązania ekologiczne, takie jak np.: ujęcie wód deszczowych z dachów, która zostanie wykorzystana do mycia terenu i wybiegów dla psów; wspomaganie ciepłej wody użytkowej przez kolektory słoneczne; wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła; czy też nowoczesne kotły niskotemperaturowe piątej generacji.

Co ważne obiekt służył będzie nie tylko bezdomnym zwierzętom, ale spełni też funkcje edukacyjne i szkoleniowe. Psitulmnie będzie koordynować w swoim nowym schronisku pracę wolontariuszy oraz organizować zajęcia m.in. dla dzieci, seniorów czy osób z niepełnosprawnością. Z pewnością ułatwi to grant w ramach V edycji programu „Wzmocnij Swoje Otoczenie”, przyznany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., który posłuży do przygotowania ścieżki edukacyjnej na terenie schroniska oraz utworzenia przyjaznej przestrzeni dla wolontariuszy.

Nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt, które powstało w Zabrzu przy ul. Bytomskiej zlokalizowane jest na działce o powierzchni 23.049 m2. Powierzchnia zabudowy działki obiektami schroniska obejmuje powierzchnię 2.516,62 m2, a powierzchnia biologicznie czynna działki obejmuje 76,6 proc. powierzchni działki.

W ramach budowy nowego schroniska wykonanych zostało pięć obiektów kubaturowych, w tym: dwukondygnacyjny budynek wejściowy schroniska o powierzchni użytkowej 624,3 m2 z zewnętrzną klatką schodową i płaskim dachem; 44 podwójne boksy dla psów wraz z komunikacją oraz z pomieszczeniami pomocniczymi, magazynami, kuchnią, kotłownią, warsztatami i toaletami; jednokondygnacyjny budynek kociarni z dachem płaskim murowanym w technologii tradycyjnej; jednokondygnacyjny budynek kwarantanny z prefabrykowanych boksów z dachem płaskim wraz z zewnętrznymi częściowo zadaszonymi wybiegami oraz wiatą przeznaczoną na chłodnie i skład drewna i paliwa.

Powierzchnia użytkowa budynku kwarantanny wyniosła 230,19 m2. Powstały też drogi komunikacyjne obiektu z kostki betonowej, wykonanie zagospodarowania patio obiektu z kostki granitowej połączonej z trawnikami, wykonanie ogrodzenia obiektu schroniska.

W ramach inwestycji wykonane zostały też nasadzenia drzew i krzewów.

Info: UM Zabrze