InformacjeKnurów

Świętochłowice/Katowice/Knurów: Poznając historię regionu

W piątek klasy czwarte były na wycieczce „Śladami Naszych Patronów”. Zwiedziły muzeum Powstań śląskich w Świętochłowicach. Zapoznały się z powstaniami „w pigułce” poprzez multimedialną ścieżkę edukacyjną składającą się z siedemnastu aplikacji prezentujących różne aspekty życia na Śląsku w czasie Powstań Śląskich: śląski dom, życie codzienne, ubiór, szkoła, informacje historyczne o Powstaniach Śląskich i plebiscycie, umundurowanie i uzbrojenie Powstańców, skutki zrywów powstańczych.

Następnie udały się na Nikiszowiec, robotnicze osiedle dla górników kopalni „Giesche”. Tutaj zobaczyły trzy wystawy: „Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu”, „Wokół mistrzów Grupy Janowskiej” – wystawa dzieł twórców nieprofesjonalnych i „U nos w doma na Nikiszu” – wystawa wnętrza mieszkania robotniczego.

Mamy nadzieję, że dzięki tej wycieczce bliżsi stali się im patroni naszej szkoły. A poznanie historii Śląska, naszej małej ojczyzny pozwoli na kształtowanie postaw patriotycznych, tożsamości narodowej oraz uwrażliwi na piękno, folklor i tradycje.

Info: MSP1 im. Powstańców Śląskich w Knurowie