InformacjeRegionZabrze

Zabrze: W Zespole Szkół nr 3 odsłonięto popiersie rtm. Witolda Pileckiego

Zespół Szkół nr 3 przy ul. 3 Maja 118 to pierwsza placówka oświatowa w naszym kraju, która na swojego patrona wybrała rotmistrza Witolda Pileckiego. Dzisiaj uroczyście odsłonięto popiersie tego wyjątkowego bohatera, autorstwa rzeźbiarza Tomasza Wenklara, które zostało podarowane szkole.

Rtm. Witold Pilecki to osoba o niezłomnej postawie, która zapisała się złotą czcionką na kartach historii naszego kraju. Nauczyciele podczas uroczystego apelu podkreślali, że edukacja to nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także wartości i historii, którą musimy wszyscy pielęgnować.

W tym ważnym wydarzeniu w życiu placówki uczestniczyły nie tylko władze samorządowe z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik na czele, ale także syn rtm. Witolda Pileckiego – Andrzej Pilecki, starszy wizytator delegatury gliwickiej Śląskiego Kuratorium Oświaty Ewa Borys, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu Iwona Mol, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 im. rtm. Witolda Pileckiego w Zabrzu Anna Milcarz, autor popiersia – rzeźbiarz Tomasz Wenklar oraz uczniowie i grono pedagogiczne zabrzańskiej placówki.

– 4859 to nie tylko numer, to człowiek który pokazał, że wartości w życiu to jest coś, co jest najważniejsze. To bohater, który jest Nam bliski i przemawia do Nas nie tylko wierszem, ale także piękną obecnością swoich dzieci. To dla nas wszystkich bardzo radosna chwila. Dziękuję muzeum za to popiersie. Będzie Nam ono przypominać na co dzień, jak ważne w naszym życiu są wartości. Dziękuje Wam nauczyciele za ciężką pracę na rzecz pielęgnowania historii i obecności rtm. Pileckiego w Waszej szkole – stwierdziła podczas uroczystości Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

O oprawę artystyczną wydarzenia zadbali uczniowie ZS nr 3 w Zabrzu. Poezja, sztuka i muzyka pozwoliły na podkreślenie heroicznych czynów patrona szkoły.

Witold Pilecki (ur. 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie) to rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 r. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990 r. Pośmiertnie, w 2006 r odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 r. został awansowany na stopień pułkownika.

Info: UM Zabrze
Fot. Paweł Janicki