GliwiceInformacje

Gliwice: Szkoła przyjazna uczniom – konferencja Młodzieżowej Rady Miasta

W Centrum Kultury Mrowisko odbyła się konferencja edukacyjna na rzecz praw ucznia, zorganizowana przez Młodzieżową Radę Miasta Gliwice w ramach śląskiej kampanii „Szkolorz nie kamyń, swoje prawa mo!”. Rozmawiano m.in. o prawach uczniów, ich relacjach z nauczycielami, funkcjonowaniu placówek edukacyjnych oraz praworządności w szkołach poprzez budowanie kompetentnej struktury samorządowej osób uczących się.

W wydarzeniu wzięło udział około 160 osób, m.in. młodzieżowi radni z terenu Śląska, nauczyciele, przedstawiciele instytucji, eksperci, działacze, aktywiści, społecznicy lokalni, przedstawiciele Politechniki Śląskiej, a także prezydent Gliwic Adam Neumann, który objął je honorowym patronatem oraz zastępczyni prezydenta, Ewa Weber, odpowiedzialna m.in. za sprawy oświaty.

– Sytuacja w dzisiejszej oświacie jest daleka od ideału. Nie dość, że państwo przekazuje za mało środków na jej funkcjonowanie, powodując konieczność dopłacania przez samorządy, to jeszcze ingerencja ministerstwa w działalność szkół, szkolne inicjatywy oraz programy nauczania jest coraz silniejsza, powodując dodatkowe komplikacje. Warto pamiętać, że za odpowiednie przygotowanie młodych ludzi do życia w społeczeństwie odpowiada zarówno szkoła, jak i rodzice, którzy powinni uczyć swoje dzieci mierzenia się z trudnymi sytuacjami, wywiązywania się z przyjętych zobowiązań, uświadamiać prawa, ale i obowiązki. Tylko wtedy zachowana zostanie równowaga i wzajemne zrozumienie przez obie strony. W szkołach nauczyciele powinni znać i respektować prawa uczniów, ale muszą także oczekiwać wypełniania uczniowskich obowiązków. Taka współpraca daje najlepsze efekty – mówił podczas spotkania prezydent Gliwic Adam Neumann.

– Jako przedstawiciele samorządu dbamy o to, by młodzi ludzie mieli zapewnioną odpowiednią bazę oświatową do nauki i czuli się w szkole jak najbardziej komfortowo. W ubiegłym roku do kosztów bieżących oświaty dopłaciliśmy 130 mln zł, w tym już 140 mln zł. Remontujemy i rozbudowujemy szkoły i infrastrukturę okołoszkolną, łączymy placówki edukacyjne, dzięki czemu dziecko, które rozpoczyna edukację przedszkolną może ją kontynuować w szkole, przy której chodziło do przedszkola i którą już zna. Ponadto zapewniamy szereg możliwości rozwoju, zarówno pod kątem artystycznym, kulturalnym, sportowym. Na terenie miasta dostępnych jest 139 obiektów sportowo-rekreacyjnych, w których młodzież może aktywnie spędzać czas. Z myślą o młodym pokoleniu utworzyliśmy Centrum Kultury Victoria. Wszelkie wydarzenia udostępniliśmy za pomocą aplikacji GAMA, do której zapraszamy – dodała Ewa Weber.

Prelegenci biorący udział w konferencji wskazali niektóre problemy obecne w dzisiejszych szkołach związane z różnymi aspektami ich funkcjonowania, m.in. przeciążenie obowiązkami, sposób oceniania i negatywne emocje towarzyszące uczniom podczas oceniania.

Spotkanie było okazją do wysłuchania głosów różnych stron i kolejnym krokiem w stronę poprawy sytuacji w oświacie.

Info: UM Gliwice
Fot. M. Buksa