ŚLĄSKIE: 126 tysięcy wniosków o 300 plus złożyli rodzice i opiekunowie z województwa śląskiego

0
575

ŚLĄSKIE: 126 tysięcy wniosków o 300 plus złożyli rodzice i opiekunowie z województwa śląskiego

1 mln wniosków złożyli rodzice i opiekunowie w ramach programu „Dobry start” w całym kraju, a w województwie śląskim ponad 126 tys. Z terenu Oddziału ZUS w Zabrzu tych wniosków zarejestrowano 23 tys. W tym roku wnioski można składać tylko drogą elektroniczną, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia.
Wnioski o świadczenie 300+ na wyprawkę szkolną można było składać już od 1 lipca. Zainteresowanie tym świadczeniem jest bardzo duże. W województwie śląskim złożono już ponad 126 tys. wniosków dla 176 tys. dzieci. Z terenu działalności Oddziału ZUS w Zabrzu tych wniosków wpłynęło do ZUS – 23 318 za ponad 32 tys. dzieci. Termin na złożenie upływa z ostatnim dniem listopada.
Obsługą świadczeń od tego roku zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku. Świadczenie z programu „Dobry start” przysługuje w wysokości 300 zł – raz w roku – na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. w przypadku osób z niepełnosprawnościami. Wniosek o świadczenie „Dobry start” można złożyć tylko drogą elektroniczną, a wypłata środków odbywać się będzie wyłącznie na rachunki bankowe.
Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS, w tym także decyzję przyznającą świadczenie – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. – Jeżeli ktoś ma problemy z poprawnym złożeniem wniosku przez internet, albo z założeniem konta na PUE ZUS, może skorzystać z pomocy pracowników ZUS, którzy są do dyspozycji klientów w każdej placówce ZUS. W tym celu uruchomiono również specjalne mobilne punkty ZUS w wybranych placówkach Poczty Polskiej, ale też w urzędach miast, gmin, czy ośrodkach kultury – dodaje rzeczniczka. Szczegółowy harmonogram dyżurów pracowników ZUS można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl, w zakładce Dobry Start.
ZUS obsługuje też specjalną infolinię (22 290 22 02), na której można uzyskać informacje w sprawie świadczenia „300 plus”. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8-15. Koszt połączenia według stawek operatorów.