Rybnik: Daj szansę służbom dotrzeć na czas

0
875

 

Od początku roku na rybnickich drogach doszło łącznie do 438 wypadków i kolizji. Niektórzy uczestnicy wymagali udzielenia pomocy na skutek odniesionych obrażeń. W takich przypadkach dla służb liczy się każda sekunda. Prawidłowe zachowanie kierowców na drodze, może pomóc służbom w dotarciu na czas.

Tegoroczny bilans na rybnickich drogach do wczoraj to 422 kolizje i 16 wypadków. Rannych zostało 15 osób a 4 poniosły śmierć. W takich przypadkach szybkie dotarcie służb na miejsce zdarzenia, może pomóc w uratowaniu czyjegoś życia lub zdrowia. Oprócz wypadków na drodze, rybniccy policjanci obsługują wiele niebezpiecznych zdarzeń i interwencji, w których szybkie dotarcie jest równie ważne. Od początku roku, takich pilnych przypadków łącznie z wypadkami drogowymi było aż 310. To właśnie wtedy policjanci używają sygnałów pojazdu uprzywilejowanego, aby jak najszybciej dotrzeć na miejsce. Do tego jest potrzebna prawidłowa reakcja kierowców na drodze, którzy powinni ustąpić pierwszeństwa. Pamiętajmy, że przepisy zwracają na tę kwestię uwagę. Prawo o ruchu drogowym w art. 9. określa, że „uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się”. Oznacza to, że kierowcy nie powinni wjeżdżać na skrzyżowanie, po którym jedzie pojazd uprzywilejowany i umożliwić mu przejazd, a piesi zrezygnować z przejścia przez „zebrę” przed nadjeżdżające pojazdy służb ratunkowych: karetkę, radiowóz czy wóz strażacki. Czasami to jednak może okazać się niewystarczające. Już zawczasu warto pomyśleć o ułatwieniu dojazdu służbom ratunkowym i zastosować „korytarz życia”. Jest to nic innego jak pozostawione miejsce dla pojazdów ratunkowych poruszających się w korku, między stojącymi samochodami. Szczególnie ważny jest on na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie ruch samochodów jest bardzo duży i w razie najdrobniejszej kolizji tworzą się natychmiast gigantyczne korki.

Każdy kierowca powinien wiedzieć jak utworzyć korytarz. Oto kilka zasad:

Jeśli widzisz, że droga zaczyna się korkować – zjedź na bok pasa.
Nie czekaj do czasu, aż usłyszysz sygnał karetki, zjedź od razu pozostawiając między autami przestrzeń umożliwiającą przejazd dla służb ratunkowych.
W przypadku, gdy autostrada ma dwa pasy, kierowcy na lewym zjeżdżają zawsze – na lewo, kierowcy na pozostałych pasach – na prawo.
W ten sposób tworzy się szeroki pas, którym służby ratunkowe mogą dojechać do poszkodowanych i poruszać się w obu kierunkach.

 

info: kmp rybnik