Ciekawostki z ...InformacjeRegion

Region: Wytną drzewa dla bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo na drodze to priorytet – do takiego wniosku doszedł Zarząd Dróg Powiatowych w Gliwicach, po tym jak w tragicznym wypadku, do którego doszło z końcem grudnia zeszłego roku na trasie Gliwice-Żernica na drodze powiatowej nr 2916 S, w którym zginęły trzy osoby, postanowił wyciąć wszystkie drzewa znajdujące się wzdłuż ulicy. Decyzja ta podzieliła mieszkańców – jedni popierają planowaną wycinkę, drudzy się jej sprzeciwiają.

W związku z powyższym w internecie pojawi się dwie petycje skierowane do Zarządu Dróg Powiatowych w Gliwicach, Zarządu Powiatu Gliwickiego, wójta Gminy Pilchowice oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Przeciwnicy wycinki twierdzą, że dzięki drzewom użytkownicy drogi są chronieni przed oślepianiem przez pojazdy nadjeżdżające z kierunku przeciwnego, a sama droga jest naturalnie zabezpieczona przed zawiewaniem i zaśnieżaniem w okresie zimowym. Zwolennicy natomiast uważają, że drzewa są dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa osób poruszających się tą trasą. Podkreślają, że na przestrzeni ostatnich lat miała miejsce tam bardzo duża liczba wypadków, w tym również śmiertelnych.

„Przyroda jakkolwiek cenna, nie może być ważniejsza od ludzkiego życia i bezpieczeństwa mieszkańców. Dzięki potencjalnej wycince tych drzew droga mogłaby w przyszłości zostać poszerzona, czy też powiększona o trasę rowerową obok, co zdecydowanie bardziej służyłoby mieszkańcom” – argumentują zwolennicy wycinki – „W ramach takiej wycinki można też dokonać nasadzeń zastępczych, w innym miejscu, gdzie takie drzewa nie stanowiłyby dla nikogo zagrożenia” – dodają.

Wycinanie drzew wzdłuż dróg to wyzwanie wymagające delikatnego podejścia. Decyzje powinny być podejmowane z rozwagą i uwzględnieniem równowagi między bezpieczeństwem drogowym a ochroną przyrody. Wspólny wysiłek społeczności lokalnej, ekologów i służb drogowych może prowadzić do opracowania strategii, która zminimalizuje wpływ na środowisko, jednocześnie zapewniając bezpieczne warunki podróży. Bezpieczeństwo na drodze nie musi wykluczać harmonii z naturą – to właśnie w zrównoważonym podejściu tkwi klucz do sukcesu.