InformacjeKronika policyjnaRegion

Region: Policyjne ćwiczenia w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

Konieczność ciągłej gotowości do działania w wypadku wystąpienia zagrożenia wymaga nieustannego doskonalenia swoich umiejętności i współpracy z innymi służbami. Takie umiejętności ćwiczyli właśnie policjanci w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Scenariusz ćwiczeń zakładał zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającemu ten obiekt „VIP-owi”. Nie obyło się oczywiście bez „niespodziewanych” zwrotów akcji…

We wtorek rano w Zabytkowej Kopalni Srebra rozpoczęły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe, zorganizowane przez Wydział Sztab Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Przedsięwzięcie rozpoczęła odprawa wszystkich służb biorących udział w zabezpieczeniu. Następnie policjanci Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko–Pirotechnicznego skrupulatnie sprawdzili cały obiekt w poszukiwaniu niebezpiecznych przedmiotów lub materiałów wybuchowych, wykorzystując do tego specjalistyczny sprzęt. Dodatkowo będący na miejscu policjanci prewencji oraz ruchu drogowego, dbali o bezpieczeństwo uczestników na zewnątrz.

Gdy dowódca ćwiczeń uzyskał informację, że obiekt jest bezpieczny, wyznaczone zostało wejście dla osób biorących udział w wydarzeniu. Plan ćwiczeń zakładał, że w trakcie kontroli osób, detektory wykryły przy jednym z uczestników ładunek wybuchowy. Scenariusz ten pozwolił na przećwiczenie algorytmów działania w trakcie zatrzymania osoby podejrzanej oraz przeprowadzenie sprawnej ewakuacji pozostałych uczestników. Wtedy do akcji wkroczyli policjanci sekcji minersko–pirotechnicznej, którzy zabezpieczyli i zneutralizowali materiał wybuchowy.

Dalsze działania służb polegały na namierzeniu i zatrzymaniu mężczyzny, który widząc zatrzymanie swojego kolegi, postanowił zbiec. Mając podejrzenia, że on również może posiadać przy sobie niebezpieczne materiały, do akcji wkroczył operator z dronem, który kilkadziesiąt metrów dalej namierzył zbiega. W pościg ruszyli kryminalni, którzy niedaleko szybu kopalni srebra „Żmija”, zauważyli podejrzanego, który odrzucał plecak i uciekł pod ziemię, do kopalnianego szybu.

Policjanci, wykorzystując drona, potwierdzili, że w plecaku również znajduje się niebezpieczny materiał, który w każdej chwili może eksplodować. Na miejsce ruszyli policyjny pirotechnicy, którzy za pomocą specjalnego robota i pojazdu, zneutralizowali zagrożenie. Chwilę później niespodziewana eksplozja dobiegająca z szybu, zmusiła policyjnych kontrterrorystów do działania. Z pomocą sprzętu wysokościowego, sprawdzili oni wnętrze szybu.

Ostatnia faza ćwiczeń polegała na przeprowadzeniu akcji ratunkowej pod ziemią przez ratowników Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego z Bytomia, którzy za pomocą swojego sprzętu, wydobyli na powierzchnię rannego mężczyznę.

Nad bezpieczeństwem w miejscu ćwiczeń czuwali także strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowskich Górach oraz policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach, którzy na czas działań, wyłączyli z ruchu ulicę Szczęść Boże.

Po zakończeniu ćwiczeń przyszła pora na podsumowania, w których udział wziął Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Marek Nowakowski, Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Tarnowskich Górach nadkom. Waldemar Czapla, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowskich Górach st. bryg. Grzegorz Twardawa, Burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech, Wiceprezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu Stanisław Konsek, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak oraz policjanci i przedstawiciele innych służb biorących udział w wydarzeniu.

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Marek Nowakowski w swoim przemówieniu podziękował wszystkim biorącym udział w działaniach za zaangażowanie, a władzom miasta, kopalni oraz prezesom podmiotów współpracujących, za okazane wsparcie i pomoc przy realizacji ćwiczeń.

Info: Policja Śląska