7 stycznia w gliwickiej katedrze pw. św. Apostołów Piotra i Pawła odbyły się święcenia biskupie ks. prałata Andrzeja Iwaneckiego, który został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji gliwickiej.

Biskup Iwanecki urodził się 3 listopada 1960 r. w Siemianowicach Śląskich. W latach 1975–1979 uczył się tam w I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Śniadeckiego. Po maturze wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. 27 marca 1986 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego biskupa diecezji katowickiej Damiana Zimonia. Służył m.in. w parafiach w Orzeszu, Bielsku-Białej i Tarnowskich Górach-Strzybnicy. W 1995 r. objął wikariat w parafii św. Franciszka w Zabrzu, a w 1998 r. został mianowany proboszczem tejże parafii. Papież Benedykt XVI w 2008 r. mianował go prałatem. 18 listopada 2017 r. otrzymał od papieża Franciszka nominację na biskupa pomocniczego diecezji gliwickiej.

W przeszłości był m.in. dziekanem Dekanatu Zabrze, konsultorem diecezjalnym, członkiem Diecezjalnej Rady Kapłańskiej i moderatorem rejonowym Ruchu Światło–Życie.

Nowy biskup pomocniczy wybrał jako swoje zawołanie biskupie słowa „Jezus jest Panem”. Podczas uroczystości w gliwickiej katedrze głównym szafarzem święceń był biskup Jan Kopiec, a współszafarzami – nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. W wydarzeniu uczestniczyło również wielu gości i wiernych, wśród nich m.in. starosta gliwicki Waldemar Dombek: – Cieszę się, że mogłem wziąć udział w tej uroczystości, bowiem były to pierwsze święcenia biskupie w 25-letniej historii gliwickiej diecezji. Było to wielkie i podniosłe wydarzenie – mówi starosta gliwicki.

Foto: Alina Kucharzewska

Info: starostwo.gliwice.pl