GliwiceInformacje

Gliwicki system detekcji rozbudowuje się!

Rozbudowa systemu detekcji właśnie wchodzi w II etap. W mieście pojawiły się nowe, elektroniczne tablice, które już wkrótce będą wskazywać dokładną liczbę miejsc parkingowych w centrum. A to dopiero początek! Rozbudowa systemu obejmuje jeszcze m.in. nadanie priorytetu przejazdu dla pojazdów komunikacji zbiorowej czy służb ratowniczych.

W ramach projektu „Rozbudowa systemu detekcji na terenie miasta Gliwice wraz z modernizacją wybranych sygnalizacji świetlnych” na gliwickich ulicach zamontowano 17 elektronicznych tablic, wchodzących w skład systemu identyfikacji wolnych miejsc parkingowych. Nowe tablice zlokalizowane są w centrum, m.in. przy ul. Zwycięstwa, Dolnych Wałów, Dworcowej, Kłodnickiej, Barlickiego. Powinny zostać uruchomione do końca października. Łącznie w mieście znajduje się 20 takich tablic informacyjnych.

Realizacja projektu obejmuje też instalację znaków zmiennej treści informujących o aktualnej sytuacji drogowej. Zarząd Dróg Miejskich zapowiada, że jeszcze we wrześniu pojawią się przy alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Gliwicach. W tym samym miejscu, a także na Drogowej Trasie Średnicowej drogowcy będą montować kamery i wyposażenie elektroniczne systemu preselekcyjnego ważenia pojazdów.  Uzupełnieniem informacji wyświetlanych na znakach będzie serwis internetowy dostępny również jako aplikacja w urządzeniach mobilnych, w którym oznaczone zostaną między innymi: czasy przejazdu przez miasto, lokalizacje autobusów oraz aktualne utrudnienia występujące na gliwickich drogach.

Projekt o wartości 30 mln zł realizowany przez ZDM został dofinansowany na kwotę 25 500 000 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Info: gliwice.eu