akcje charytatywneGliwiceInformacje

Gliwice: Świętujemy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Pomagają pacjentom szpitali i hospicjów oraz osobom niepełnosprawnym, wspierają i aktywizują seniorów, organizują wydarzenia sportowe i kulturalne dla dzieci i młodzieży oraz opiekują się bezdomnymi zwierzętami. Dokładnie 5 grudnia obchodzimy ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Już w najbliższą sobotę, 9 grudnia, będziemy go świętować na gliwickim Rynku, gdzie podziękujemy wolontariuszom za ich bezinteresowną pomoc.

A jest za co i komu dziękować. Samo Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych zrzesza bowiem aż kilkuset wolontariuszy, angażujących się w pomoc stowarzyszeniom, fundacjom, szkołom czy szpitalom na terenie naszego miasta.

O zaangażowaniu i skuteczności gliwickich wolontariuszy – często prawie niewidocznych – najlepiej świadczą efekty ich działań. A tych nie sposób nie zauważyć.

Na uwagę bez wątpienia zasługuje wyczyn grupy uczniów Szkoły Podstawowej nr 21, którzy wraz ze swoją nauczycielką Anną Guzek, w 7 dni pokonali na rowerach dystans ponad 700 kilometrów i dojechali z Gliwic do Świnoujścia. Wszystko po to, by zebrać pieniądze dla Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach, co – podobnie jak podczas ubiegłorocznej wyprawy tych samych uczniów na Hel – i tym razem zakończyło się sukcesem.

Nie sposób nie wspomnieć także o „Strefie Chilloutu dla Seniora”, która – z inicjatywy szóstki uczennic V Liceum Ogólnokształcącego oraz ich nauczycielki i opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu, Ewy Trybalskiej – powstała w Domu Pomocy Społecznej „Nasz Dom” na Sikorniku. Dzięki ich zapałowi i ogromnej pracy seniorzy zyskali przytulną przestrzeń, w której mogą się zrelaksować, np. czytając książkę w bujanym fotelu, grając w gry planszowe i bilard holenderski czy po prostu rozmawiając.

Praca gliwickich wolontariuszy widoczna jest również podczas zbiórek na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas ubiegłorocznego, rekordowego 31. finału WOŚP w Gliwicach, wszystkie trzy gliwickie sztaby (m.in. Sztab 335 Stowarzyszenia GTW) zebrały łącznie ponad 400 tys. zł na rzecz walki z sepsą. Nie byłoby to jednak możliwe bez wolontariuszy, którzy nie tylko zbierali datki do puszek, a następnie przez wiele godzin liczyli ich zawartość, ale także aktywnie uczestniczyli w organizacji imprezy.

To tylko niektóre z wielu działań podejmowanych przez gliwickich wolontariuszy, którzy oprócz pojedynczych akcji angażują się także w długofalowe współprace ze stowarzyszeniami czy organizacjami.

Dziękując wolontariuszom za ich zaangażowanie i w tym roku w Gliwicach zaplanowano miejskie obchody Dnia Wolontariusza. Zainaugurowało je spotkanie przedstawicieli Centrum 3.0 z #niezawodnymi wolontariuszami, które odbyło się w piątek, 1 grudnia, w Ośrodku Pation Śląskiego Stowarzyszenia chorych na SM (stwardnienie rozsiane) „SezaM”. Uroczystość była okazją do podsumowania ich pracy. Na gości czekały także interesujące prelekcje i kreatywne warsztaty.

Obchody Dnia Wolontariusza na gliwickim Rynku odbędą się natomiast już w najbliższą sobotę, 9 grudnia. O godzinie 16.00 spotkamy się pośród świątecznych kramów Gliwickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, aby – poprzez obecność i wspólną zabawę –podziękować naszym wolontariuszom za ich bezinteresowne niesienie pomocy innym.

Na scenie wystąpią Ewa Aksamit wraz z zespołem Velveteve oraz zespół LOR – cztery utalentowane muzycznie dziewczyny z Krakowa, tworzące folkową, subtelną muzykę. Podczas imprezy przedstawiciele organizacji i wolontariusze odbiorą pamiątkowe dyplomy, a mieszkańcy otrzymają słodkie upominki, przygotowane przez grupę artystyczną Galimatias. Będzie także okazja do przeobrażenia się w #niezawodnego superbohatera, jakim bez wątpienia jest każdy wolontariusz, i zrobienia sobie zdjęcia na wyjątkowej fotościance. Z kolei na zainteresowanych rozpoczęciem działalności woluntarystycznej czekać będą pracownicy Centrum 3.0, którzy przy ciepłej herbacie odpowiedzą na wszystkie pytania i być może zarażą chęcią niesienia pomocy oraz potrzebą dzielenia się dobrem, co wydaje się być esencją tej niełatwej, ale jednocześnie niezwykle satysfakcjonującej pracy.

I Ty zostań wolontariuszem!

Chciałbyś zaangażować się w wolontariat? A może reprezentujesz organizację pozarządową lub instytucję zainteresowaną współpracą z wolontariuszami? Umów się na rozmowę z koordynatorem Centrum 3.0, dzwoniąc pod nr tel. 882-745-002 i 32/775-01-78 lub pisząc na adres e-mail wolontariat@gods.gliwice.pl i rozpocznij nową, satysfakcjonującą współpracę! (ml/Centrum 3.0)

Info: UM Gliwice