InformacjeNewsyRegionSport i rekreacjaZabrze

Zabrze: Zwycięstwem pożegnać się z własną publicznością

No cóż, to już ostatni występ „Trójkolorowych” w tym sezonie na zabrzańskiej Arenie. Tym razem po raz pierwszy w ekstraklasowej historii nasi piłkarze będą gościli ekipę z Niepołomic, która cały czas walczy o ligowy byt.

Nasz team wciąż ma szansę na podium. A nawet jeśli się to nie powiedzie, to pamiętajmy, że ten zespół tworzył się tak naprawdę jesienią, a pierwszą zdobycz punktową i bramkową cieszyliśmy się dopiero w czwartej kolejce. Górniczej orkiestrze pod batutą trenera Jana Urbana za ten sezon należą się duże brawa!

Puszcza Niepołomice to klub, który został założony w 1923 roku. Pierwotnie nosił nazwę Klub Sportowy „Niepołomianka”. Niemal równocześnie rozpoczął działalność Żydowski Klub Sportowy „Puszcza”, który przetrwał zaledwie trzy lata. Wówczas nastąpiła fuzja i powołano Amatorski Klub Sportowy Niepołomice. W 1948 roku nastąpiła zmiana nazwy na LZS Puszcza. Od początki nowego wieku Puszcza mozolnie pięła się w górę na piłkarskiej mapie Polski, aż w swoje setne urodziny w sezonie 2022/23 awansowała do ekstraklasy. To był piękny prezent dla klubu i wszystkich sympatyków „żubrów”!

Pierwsze, historyczne oficjalne spotkanie obydwu rywali miało miejsce 26 listopada 2023 roku na stadionie Cracovii. Pierwsza połowa należała do naszego zespołu, który od początku narzucił rywalom swoje warunki. Bardzo aktywny był Lawrence Ennali, który dwukrotnie mógł pokonać bramkarza Puszczy. Bardzo dobrej sytuacji nie wykorzystał także Sebastian Musiolik, który miał okazję do otwarcia wyniku spotkania. Tuż przed gwizdkiem arbitra, kończącym pierwszą odsłonę na polu karnym faulowany został Ennali. Sędzia po analizie VAR wskazał na „wapno” a Daisuke Yokota skutecznie wykonał „wyrok”.

Po zmianie stron początek drugiej połowy nie zmienił obrazu gry. Jednak w 54 minucie Mroziński strzelił gola wyrównującego głową po dalekim wrzucie z autu, który przedłużył jeszcze były piłkarz Górnika – Kamil Zapolnik… Po tej stracie właściwie nic się na boisku nie zmieniło, Górnik dalej był stroną przeważającą, a szczególna aktywnością w tym okresie gry wykazywał się Adriana Kapralik. Niestety, gorzej było ze skutecznością. W 77 minucie serię błędów popełnionych przez środkowych obrońców Kryspina Szcześniaka i Rafała Janickiego, wykorzystał Siemaszko, który pokonał mocnym uderzeniem bezradnego Daniela Bielicę. A asystował po raz drugi… Kamil Zapolnik. Ostatni kwadrans spotkania to przede wszystkim uważna gra gospodarzy w defensywie i niestety nieco chaotyczne ataki naszych piłkarzy. W ten sposób mimo faktu, że Górnik w przekroju całego spotkania był drużyną piłkarsko lepszą, zwycięstwo odniósł zespół skuteczniejszy…

Znamy sędziów, którzy poprowadzą mecze 33. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Arbitrem domowego starcia Górnika Zabrze z Puszczą Niepołomice będzie Karol Arys ze Szczecina.

Początek spotkania zaplanowano na piątek, 17 maja o godzinie 20:30 na Arenie Zabrze imienia Ernesta Pohla. Bezpośrednia transmisję telewizyjną przeprowadzi stacja Canal+Sport.

Podczas meczu z Puszczą odbędzie się zbiórka pieniężna na rzecz Ryszarda Stańka, byłego piłkarza Górnika Zabrze, który w zeszłym roku przebył udar mózgu. Niestety nie odzyskał sprawności – „Wymaga opieki i wsparcia osób trzecich przy wszystkich czynnościach życiowych. Nie ma czucia w obu nogach powyżej kostek, co powoduje, że często traci równowagę i potrzebuje pomocy przy poruszaniu się. Ponadto stracił całkowicie wzrok w lewym oku, a w prawym choroba ciągle postępuje i widzi coraz gorzej” – opisuje sytuację męża Pani Julita, żona Ryszarda Stańka.

W pierwszej potrzebie potrzebne są środki na remont domu celem przystosowania go dla osoby niepełnosprawnej – zwłaszcza łazienki.

Gorąco apelujemy do wszystkich kibiców wybierających się na ostatni w tym sezonie domowy mecz o wsparcie inicjatywy i pomoc dla Ryszarda Stańka.

Info: Górnik Zabrze SSA