Zabrze: Za nami 99. urodziny Miasta Zabrze

0
554

W ub. weekend świętowaliśmy 99. rocznicę nadania Zabrzu praw miejskich. W ramach tegorocznych obchodów w Domu Muzyki i Tańca odbyło się prawdziwe urodzinowe, muzyczne show z udziałem znanych i lubianych wykonawców. Gościem tego świątecznego spotkania był, mający od lat liczne grono wielbicieli nie tylko nad Wisłą, zespół Żuki, który tym razem bawił publiczność razem z Orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej pod kierownictwem Sławomira Chrzanowskiego. Tradycyjnie też, w Kościele pw. św. Kamila odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Zabrza, a także z okazji 24. rocznicy patronatu św. Kamila nad naszym miastem. W sobotę Miasto Zabrze oraz Miejski Ośrodek Kultury zaprosili mieszkańców na Skarbnikowe Gody mające w tym roku wyjątkowo bogaty program, w którym każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie.

Dwudniowe świętowanie zainaugurowane zostały w sobotę, w Parku Poległych Bohaterów, gdzie zorganizowano rodzinny piknik czyli tradycyjne Skarbnikowe Gody. W programie znalazły się m.in.: teatralne animacje z konkursami, akrobacje plenerowe, występ Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryka Mandrysza, występ taneczny Mażoretek oraz liczne konkursy i animacje dla dzieci.

Najmłodsi bawili się na koncercie Majki Jeżowskiej, która wystąpiła z zespołem o godz. 16.00. Nieco starszą publiczność rozgrzały dziewczyny z The Chance, a gwiazdą wieczoru był Afromental, który zagrał na zakończenie Skarbnikowych Godów.

– Obchodzimy 99. rocznicę nadania praw miejskich Zabrzu, kiedyś największej wsi w Europie – mówiła podczas inauguracji prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Wspólną pracą, pasją i wysiłkiem zmieniamy oblicze naszego miasta, niegdyś znanego z hut i kopalń, dziś nowoczesnego ośrodka medycyny, kultury, sportu, nowych technologii i rozwijającej się przedsiębiorczości, a także lidera w dziedzinie turystyki postindustrialnej. Każdy z mieszkańców Zabrza może być dziś dumny z wkładu, jaki wnosi w to dzieło. Lista dokonań jest długa, zrealizowaliśmy wiele przedsięwzięć i zdobyliśmy na nie środki z wielu źródeł krajowych i europejskich. Jednak bez ludzi z wizją i determinacją nie udało by się tego wszystkiego dokonać i cieszyć się dziś sukcesami Zabrza. Wiele jeszcze przed nami, także trudności i problemów, ale jak zawsze wspólnymi siłami uda się przezwyciężyć. Z okazji urodzin naszego miasta składam wszystkim podziękowania, gratulacje i najlepsze życzenia zdrowia i spełnienia marzeń, bo to one są solą życia – dodała prezydent.

Niedzielny koncert urodzinowy był tradycyjnie okazją do wręczenia Nagród Prezydenta Miasta w Dziedzinie Kultury. Ich laureatami zostali w tym roku: Piotr Hnatyszyn, Leszek Żurek oraz Dariusz Chojnacki. Nagrodę za zeszły rok odbierał Wincenty Grabarczyk.

info: miastozabrze.pl