InformacjeRegionZabrze

Zabrze: Rok 2024 będzie kolejnym spod znaku inwestycji

Budowa elektrowni fotowoltaicznej na terenie byłego wysypiska, generalny remont dawnego hotelu AdmiralsPalast, utworzenie kompleksu rekreacyjno-kulturalno-edukacyjnego w dawnej elektrociepłowni to tylko niektóre z inwestycji planowanych w Zabrzu w 2024 roku. W tym tygodniu radni uchwalili kolejny rekordowy budżet miasta na przyszły rok!

„Dzięki większości radnych, którzy odpowiedzialnie zagłosowali za przyjęciem budżetu, już od 1 stycznia będziemy mogli realizować kolejne ważne dla mieszkańców Zabrza zadania” – podkreśla Prezydent Miasta Małgorzata Mańka-Szulik. – „Z kwoty ponad 1 miliarda i 175 milionów złotych sporą część, bo aż ponad 10 procent, wyniosą wydatki inwestycyjne. Natomiast 32 procent to wydatki na oświatę, 22 procent to środki na infrastrukturę, a 16 procent to fundusze dla rodzin i pomoc społeczną” – dodaje.

Wśród wielu strategicznych i oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji znalazła się m.in. budowa kolejnych dróg i mieszkań, rewitalizacja Kąpieliska Leśnego i parków miejskich oraz utworzenie kompleksu rekreacyjno-kulturalnoedukacyjnego w zabytkowych obiektach elektrociepłowni przy ul. Wolności.

Wśród wielu strategicznych i oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji znalazła się m.in. budowa kolejnych dróg i mieszkań, rewitalizacja Kąpieliska Leśnego i parków miejskich oraz utworzenie kompleksu rekreacyjno-kulturalnoedukacyjnego w zabytkowych obiektach elektrociepłowni przy ul. Wolności.

„Zamierzamy także dalej tworzyć kolejne miejsca rekreacji, takie jak tężnie solankowe, wodne place zabaw i ścieżki rowerowe. Ponadto zainwestujemy w budowę elektrowni fotowoltaicznej na terenie byłego wysypiska. Z pewnością wiele satysfakcji przyniesie również remont AdmiralsPalast. Naszym celem jest tworzenie miasta przyjaznego dla mieszkańców, przedsiębiorców i turystów” – mówi prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.

Przypomnijmy, że Zabrze od roku jest gospodarzem zabytkowego kompleksu przy ul. Wolności, w którym przez lata funkcjonowała elektrociepłownia. To kilkanaście działek o łącznej powierzchni ponad 5 ha oraz 18 budynków poprodukcyjnych, w tym budynek główny dyrekcji, budynek kotłowni, maszynowni, warsztatu mechanicznego czy też świetlica i portiernia. Miasto przejęło je od firmy Fortum za symboliczne 100 zł.

AdmiralsPalast to przedwojenna wizytówka miasta i jeden z architektonicznych symboli Zabrza. Hotel należał wcześniej do Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych w Katowicach. Zabrze odkupiło obiekt, co otworzyło drogę do jego rewitalizacji. Koncepcję przedsięwzięcia opracował wraz ze swoim zespołem uznany architekt Tomasz Konior, który zaprojektował m.in. nową siedzibę NOSPR oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Po remoncie swoją siedzibę znajdzie tu m.in. Centrum Informacji o Mieście, część hotelowa i gastronomiczna czy też miejsce dla start-upów. Rewitalizacja hotelu AdmiralsPalast będzie kosztowała prawie 53 mln zł. Na realizację inwestycji Zabrze pozyskało dofinansowanie z budżetu państwa.

Info: UM Zabrze