InformacjeZabrze

Zabrze: Przed nami V Międzynarodowe Sympozjum Fotograficzno-Socjologicznego

„Fotografia – dokument historii” – to tytuł V Międzynarodowego Sympozjum Fotograficzno-Socjologicznego, które odbędzie się w naszym mieście już w najbliższy piątek, 24 maja. Gościem specjalnym tegorocznej konferencji będzie Chris Niedenthal, który w 1986 r. wygrał nagrodę w konkursie World Press Photo za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara.

W Polsce ukazały się cztery albumy z jego fotografiami: „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” , „13/12. Polska Stanu Wojennego” , „In Your Face” oraz „Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989”. W 2011 r. ukazała się jego autobiografia – “Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf”. Chris Niedenthal przez wiele lat pracował nad cyklem fotografii dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i za granicą (m.in. „Tabu. Portrety Nie Portretowanych”, “PracujeMY”, „Listy do Syna”).

W sympozjum udział weźmie również Marek Janicki – autor legendarnych zdjęć z zajść pod kopalnią Wujek w 1981 roku.

Miasto Zabrze realizuje to przedsięwzięcie wspólnie z Uniwersytetem Śląskim w Opawie – Instytut Fotografii Kreatywnej oraz Uniwersytetem Śląskim w Katowicach – Wydziałem Radia i Telewizji. Adresowane jest do środowisk naukowych, fotografów, studentów i uczniów. Jego celem jest nie tylko pogłębianie wiedzy na temat procesów społecznych zachodzących w naszym województwie, ale także ukazanie niezwykłego krajobrazu będącego połączeniem przyrody, przemysłu i architektury. Tegoroczną edycję Sympozjum ponownie wzbogaci plener fotograficzny oraz warsztaty – skierowane do uczniów szkół plastycznych naszego województwa oraz studentów.

W programie V Międzynarodowego Sympozjum Fotograficzno-Socjologicznego znajdą się:

24 maja – sesja naukowa – wykłady oraz panel dyskusyjny z udziałem takich postaci jak: Chris Niedenthal – fotograf, laureat World Press Photo, prof. Antoni Cygan – rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dr hab. Krystyna Doktorowicz – dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, prof. Jiri Siostrzonek z Instytutu Fotografii Kreatywnej z Opawy czy Arkadiusz Gola – fotograf, laureat nagrody Grand Press Photo;

25 maja – warsztaty i plener fotograficzny – młodzież i studenci pod okiem przewodników odwiedzą miejsca związane z przestrzenią postindustrialną – Zabytkową Kopalnię Guido, Sztolnię Królowa Luiza, osiedla patronackie Borsig i Donnesmarck, Szyb Maciej, Wieżę Cisnień, itp.

Całość zwieńczy wystawa prac i publikacja.

Info: um.zabrze.pl