InformacjeKronika policyjnaZabrze

Zabrze: Oszustwo metodą na „wygraną w konkursie”

Policjanci przestrzegają przed oszustwami na „wygraną w konkursie”. Przestępcy podszywają się pod znajomych na portalu społecznościowym i pod pozorem wygranej w konkursie pozyskują kody BLIK. Otrzymane w ten sposób kody umożliwiają oszustom wypłacanie pieniędzy z kont pokrzywdzonych. Apelujemy o czujność i każdorazową weryfikację rozmówców proszących nas o przekazywanie swoich danych.

W ostatnim czasie zabrzańscy policjanci przyjęli kilka zawiadomień o oszustwach za pośrednictwem portalu społecznościowego. Przestępcy cały czas modyfikują swoje metody działania. Oszuści, podszywając się pod znajomych, za pośrednictwem komunikatora zwykle proszą o pożyczkę, jednak tym razem zastosowali inną metodę. Podszywając się pod znajomego, napisali do 40-letniej mieszkanki Zabrza i namówili ją do wzięcia udziału w konkursie. W celu otrzymania nagrody na swoje konto bankowe konieczne było przesłanie wygenerowanego kodu BLIK. Niestety pokrzywdzona uległa manipulacji i straciła przez to ponad 3000 złotych. Płatności przy wykorzystaniu kodu BLIK realizowane są natychmiastowo, a dokonane w ten sposób przelewy jest niezwykle trudno cofnąć.

Cyberprzestępcy wykorzystują naturalną wrażliwość osób, działają z zaskoczenia i zwykle wywołują presję czasu. Weryfikujmy otrzymywane wiadomości oraz swoich rozmówców, zanim przekażemy im jakiekolwiek dane. W przypadku otrzymania wiadomości z prośbą o pomoc należy zawsze zadzwonić do osoby, która rzekomo jej potrzebuje. Uczulajmy swoich najbliższych na potencjalne zagrożenia w sieci i zawsze zachowujmy zdrowy rozsądek w sytuacjach, gdy możemy zdobyć pieniądze „na wyciągnięcie ręki”.

Info: Policja Zabrze