InformacjeNewsyRegionSport i rekreacjaZabrze

Zabrze: Na 75-lecie z Wartą!

W piątek o godzinie 18:00 w ramach 19. kolejki PKO BP Ekstraklasy Górnik Zabrze zmierzy się z Wartą Poznań. Jest to mecz ligowy, który uświetni 75-lecie Klubu. Zabrzanie z okazji jubileuszu zamierzają zainkasować komplet punktów.

W ligowej tabeli drużyna Warty Poznań zajmuje 13. miejsce z dorobkiem 19 punktów, na które składają się: 4 zwycięstwa, 7 remisów oraz 7 porażek. Podczas 18. kolejki, Zieloni zmierzyli się na wyjeździe z Pogonią Szczecin i w ostatnich minutach spotkania za sprawą Kajetana Szmyta zremisowali 3:3. Dodajmy, że w zespole prowadzonym przez Dawida Szulczka najskuteczniejszym zawodnikiem jest wspomniany wcześniej Szmyt (6 bramek), a także Maciej Żurawski (4 trafienia).

W trwających rozgrywkach Trójkolorowi zmierzyli się z Wartą Poznań w ramach 2. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Rywalizacja w Grodzisku Wielkopolskim zakończyła się zwycięstwem Warciarzy 2:0, po bramkach Kajetana Szmyta (rzut karny) i Mateusza Kupczaka.

Warta Poznań, to jeden z najstarszych polskich klubów sportowych, a dzień jej założenia to 15 czerwca 1912 roku. Pierwotnie z uwagi na brak krajowych rozgrywek Warta występowała w Mistrzostwach Wielkopolski i została pierwszym mistrzem w tych rozgrywkach. W roku 1920 rozpoczęły się rozgrywki o Mistrzostwo Polski, których jednak nie dokończono. Pierwszymi zakończonymi rozgrywkami były te w roku 1921 i Warta od razu znalazła się na podium, zajmując 3 miejsce. W kolejnym roku było jeszcze lepiej i Warciarze zostali Wicemistrzem Polski, a po kolejnym roku odbierali ponownie medale brązowe.

Piłkarze Zielonych zdobywali miejsca w tabeli z pewną analogią, gdyż w kolejnym sezonie (w 1924 roku rozgrywki się nie odbyły) znów zajęli 2, a w jeszcze kolejnym 3 miejsce. Od roku 1927 rozgrywki o Mistrzostwo Polski toczyły się w systemie ligowym. W pierwszym sezonie takiej organizacji rozgrywek Warta zdobyła brązowy medal, a rok później srebrny. Poznaniacy rok w rok znajdowali się w czołówce, ale nie udawało im się zdobyć tego najwyższego miejsca. Sytuacja ta zmieniła się w roku 1929 kiedy to Warta po raz pierwszy w historii została Mistrzem Polski. W kolejnych 2 sezonach Warta była poza podium, na które wróciła w roku 1932, zajmując 3 miejsce. Później znów 2 lata posuchy i powrót na podium w roku 1935 ponownie na 3 miejsce, który to wynik powtórzyli rok później. W ostatnim sezonie przed wybuchem II wojny światowej Zieloni dorzucili tytuł Wicemistrza Polski.

Po wznowieniu rozgrywek po wojnie Warta zdobyła tytuł Wicemistrzowski, a w roku 1947 Warciarze po raz drugi w swej historii zostali Mistrzem Polski. Jak się później okazało po raz ostatni na chwilę obecną. Tytuł Mistrzowski zakończył złotą erę Zielonych. W kolejnych 2 sezonach zajmowali miejsca w drugiej części tabeli, a w roku 1950 spadli z najwyższej klasy rozgrywkowej.

Po 2 sezonach w II lidze poznaniacy na 3 sezony spadli na 3 poziom rozgrywkowy. Przygoda z zapleczem Ekstraklasy trwała 5 sezonów, a w roku 1957 było nawet blisko awansu. To się nie udało, a w roku 1960 znów nastąpił spadek do ligi okręgowej (III poziom). Po długich 10 latach udało się powrócić do II ligi, ale tylko na 1 sezon. Następnie niemal całą dekadę Warta co 2 lata zaliczała awans, bądź spadek (71-73 III liga, 73-75 II liga, 75-77 III liga, 77-79 II liga).

Po spadku w roku 1979 Warta aż 12 lat grała w III lidze. Za każdym razem byli wysoko w tabeli, jednak nie udawało się wywalczyć awansu. W końcu w roku 1991 wygrali swoją grupę III ligi i awansowali na zaplecze Ekstraklasy. W pierwszym sezonie po awansie do II ligi Zielonym udało się utrzymać, natomiast rok później wygrali ligowe rozgrywki i po 43 latach wrócili na najwyższy poziom rozgrywkowy!

Przygoda z Ekstraklasą trwała jedynie 2 sezony, a później nastąpiło wiele lat chudych. Warta zaliczyła kolejne 2 spadki i w 1996 roku wylądowała w III lidze. Wprawdzie po roku wróciła do II ligi, ale znów tylko na 1 sezon i od 1998 roku przez 9 kolejnych sezonów Wariciarze występowali w III lidze.

W 2007 roku Warta awansowała do II ligi, który po roku stała się ligą I z racji zmiany nazewnictwa. Po 6 sezonach spędzonych na zapleczu Ekstraklasy Warta spadła do II ligi. Wprawdzie na zakończenie II-ligowego sezonu poznaniacy zajęli w tabeli spokojne 8 miejsce, to jednak nie otrzymali licencji na występy w kolejnym sezonie na tym poziomie rozgrywkowym. Kolejne 2 sezony Zieloni spędzili aż na IV poziomie ligowym, najniżej w swej historii.

Powrót do II ligi okazał się dla Warty początkiem lepszych czasów. Po 2 latach pobytu na tym poziomie rozgrywek Warta awansowała do I ligi. W pierwszym sezonie po powrocie na ten szczebel Warta walczyła o utrzymanie i cel ten się powiódł. Wielka niespodzianka nastąpiła w sezonie kolejnym, który Zieloni zakończyli na miejscu 3 i awansowali do baraży, które wygrali. Sensacja stała się faktem i Warta Poznań po 25 latach przerwy powróciła do Ekstraklasy!

Sędzią głównym urodzinowego spotkania Trójkolorowych będzie Wojciech Myć (Lublin). Jego asystentami będą Andrzej Zbytniewski oraz Mikołaj Kostrzewa. Sędzią technicznym będzie Karol Iwanowicz. Za działanie wozu VAR odpowiedzialni będą z kolei Daniel Stefański oraz Michał Obukowicz.

Początek spotkania zaplanowano na piątek, 15 grudnia o godzinie 18:00 na Arenie Zabrze imienia Ernesta Pohla. Bezpośrednią transmisję z meczu Górnik – Warta przeprowadzi stacja Canal+Sport.

Pięć ostatnich spotkań pomiędzy Górnikiem Zabrze a Wartą Poznań:

29.07.2023, Warta Poznań – Górnik Zabrze (2:0).
05.05.2023, Górnik Zabrze – Warta Poznań (2:0).
23.10.2022, Warta Poznań – Górnik Zabrze (0:0).
09.07.2022, Warta Poznań – Górnik Zabrze (1:0).
12.03.2022, Warta Poznań – Górnik Zabrze (2:1).

Info: Górnik Zabrze SSA