GliwiceInformacjeKultura i rozrywka

Gliwice: „Czarna komedia” w teatrze

Już w najbliższą sobotę, 16 grudnia, Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza na premierę „Czarnej komedii” autorstwa Petera Shaffera w reżyserii Andrzeja Nejmana. Banalna i dobrze każdemu znana awaria elektryczności może wywołać lawinę niespodziewanych i bardzo kłopotliwych, a przez to niesłychanie zabawnych sytuacji!

Życie młodego rzeźbiarza Brindsleya nie jest najłatwiejsze. Szczęście jednak się do niego uśmiecha. Czy aby na pewno? Oto bogaty kolekcjoner sztuki jest zainteresowany kupnem dzieła artysty i zapowiada wizytę w jego domu. Co więcej, tego samego wieczoru po raz pierwszy ma przyjść do niego – utalentowanego, choć biednego artysty – wymagający ojciec narzeczonej. Intratna sprzedaż rzeźby wybrednemu, lecz znanemu w świecie sztuki kolekcjonerowi powinna gwarantować przychylność surowego przyszłego teścia. Jednak… Wybija korki, światło gaśnie, zapada ciemność, a w niej, cóż… Łatwo pomylić na przykład starą pannę z byłą kochanką, elektryka z milionerem czy teścia z… teściem.

– Koncept autora, byśmy oglądali bohaterów przedstawienia, którzy borykają się nie tylko z niespodziewanymi farsowymi sytuacjami, ale przede wszystkim poruszają się w przestrzeni w całkowitej ciemności, jest z pozoru szalony. Jednak to właśnie perfekcja choreograficzna wykonawców, ich umiejętność poruszania się wśród „niewidocznych mebli” czy współgrania z kabiną oświetleniową i sobą nawzajem, powinna zachwycić naszych widzów – zapowiada Andrzej Nejman.

– Dla aktora najważniejszym zmysłem jest wzrok – na scenie patrzymy na naszych partnerów, ich spojrzenie jest dla nas często punktem odbicia do kolejnych działań. Tutaj autor sztuki postanowił dowcipnie odebrać nam możliwość posługiwania się wzrokiem. Gramy tak, jakbyśmy się nie widzieli, błądzili w ciemności. Ale proszę się nie martwić, widzowie widzą nas doskonale – mówi Cezary Jabłoński, który w „Czarnej komedii” wciela się w rolę Harolda Gorringe’a.

„Czarna komedia” jest jedną z najchętniej oglądanych na świecie fars teatralnych, granych z powodzeniem dla wszystkich, którzy lubią śmiać się i bawić bezpretensjonalnym humorem sytuacyjnym. I to właśnie z myślą o takich widzach Teatr Miejski w Gliwicach przygotował premierę. W dodatku organizuje Sylwestra z „Czarną Komedią” – na pożegnanie 2023 roku. W końcu nie ma to jak wkroczyć w nowy rok z uśmiechem!

„Czarna komedia” na stałe zagości w repertuarze. Więcej informacji na temat spektaklu i biletów można znaleźć na www.teatr.gliwice.pl.

Info: UM Gliwice