InformacjeKultura i rozrywkaZabrze

Zabrze: Co Teatr Nowy przygotował na weekend?

Jeśli nie macie jeszcze pomysłu, jak spędzić ciekawie nadchodzący weekend polecamy wizytę w Teatrze Nowym, który przygotował propozycję na każdy z najbliższych trzech wieczorów. W piątek na deskach naszego zabrzańskiego teatru o godz. 19.00 wystawiony zostanie spektakl „Stosunki Prawne” oraz „Tango” Sławomira Mrożka. W sobotę i niedzielę natomiast o godz. 19.00 aktorzy opowiedzą o „złotych latach” Górnika Zabrze w inscenizacji „Chopcy z Roosevelta”.

„Stosunki prawne” w reżyserii Zbigniewa Stryja to znakomita komedia, w której zobaczymy kreacje sceniczne Doroty Rusek-Binowskiej i Andrzeja Kroczyńskiego. Spektakl traktuje o meandrach małżeńskiego życia i relacjach damsko-męskich.

Współpraca reżyserska i ruch sceniczny: Agnieszka Ślusarek.
Opracowanie muzyczne: Aleksandra Stryj.

„Tango” Sławomira Mrożka zostało wyreżyserowane przez Piotra Ratajczaka, który jest również autorem adaptacji tekstu oraz opracowania muzycznego. Każda generacja charakteryzuje się ogromną wolą i potrzebą zmian istniejącego porządku, którego zresztą nigdy – nie nazywa porządkiem – a raczej chaosem; wyzyskiem, zakłamaniem i niesprawiedliwością. Z pragnieniem zmiany świata, najczęściej w parze, pojawia się krytyczny ogląd rzeczywistości i chęć zmiany na lepsze. Dziś, to pragnienie staje się szczególnie uzasadnione: w obliczu nadciągającej apokalipsy klimatycznej, wojny, kultury permanentnego użycia, spożycia i drenowania zasobów oraz faktu, że 62 osoby posiadają ponad połowę bogactwa naszego świata… Co się stało i co się dzieje? Zbuntowaliśmy się! „My” – pokolenie Stomila i Eleonory… Okazuje się, że bunt ten był buntem ludzi krótkowzrocznych. Zabrakło przemyśleń nad tym, co będzie później, co otrzymają kolejne pokolenia.

“Chopcy z Roosevelta” Katarzyny Knychalskiej, w reżyserii Jacka Głomba to spektakl inspirowany książką Pawła Czado “Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach”. Opowieść o Górniku nie będzie jednak stricte dokumentalna. Teatr nie lubi dosłowności. Artyści tworząc lokalne opowieści czerpią szeroko z faktów, ale potem pozwalają sobie przełożyć je na teatralną metaforę. Dzięki temu spektakl nie pozostaje jedynie lokalny – robi się zrozumiały dla mieszkańców innych miast. W przypadku Górnika takie „zuniwersalizowanie” opowieści jest szczególnie ważne, bo przecież sukcesy drużyny swoim zasięgiem wychodziły daleko poza Zabrze.

W rolach głównych zobaczymy: Hannę Boratyńską, Annę Konieczną, Joannę Romaniak, Macieja Kaczora, Andrzeja Kroczyńskiego, Krzysztofa Urbanowicza, Jakuba Piwowarczyka, Mariana Wiśniewskiego.

Info: UM Zabrze