Informacje

Województwo śląskie czy śląsko-małopolskie?

20 lutego, Stowarzyszenie Beskidzki Dom złożyło w Urzędzie Wojewódzkim oraz w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach petycję w sprawie zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie. Powodem tej decyzji, jak wyjaśniają pomysłodawcy inicjatywy, jest konieczność zadbania o traktowane do tej pory po macoszemu dziedzictwo kulturowe małopolskiej części regionu.

Stowarzyszenie przekonuje, że znaczna część Śląska historycznie należała do Małopolski. Inicjatorzy akcji liczą, że problem stanie się tematem debaty publicznej. Ich zdaniem wielu mieszkańców nie utożsamia się ze Śląskiem.

Wynika to z następujących faktów:
1) Wschodnia część województwa śląskiego jako historyczna Małopolska ma odrębną od Śląska historię, tożsamość i kulturę regionalną.
2) Dziedzictwo wschodniej części województwo jest lekceważone przez władze państwowe i regionalne, środki masowego przekazu oraz liderów opinii zarówno na Śląsku, jak i w kraju.
3) Podwójne nazewnictwo upodmiotowi wszystkie ziemie wchodzące w skład województwa i pozwoli mieszkańcom jego małopolskiej części czuć się współgospodarzami na równi ze Ślązakami.
4) Praktyka podwójnego nazewnictwa sztucznych regionów administracyjnych jest praktykowana w Europie, na przykład w Niemczech (kraj związkowy Badenia-Wirtembergia), Węgrzech (komitat Borsod-Abauj-Zemplin) czy Czechach (województwo śląsko-morawskie). Również w Polsce znajdziemy podobne przykłady (woj. kujawsko-pomorskie czy warmińsko-mazurskie). Wzorem właściwej wrażliwości historycznej może być powiat bielski ziemski, którego herb nawiązuje zarówno do tradycji małopolskich, jak i śląskich.

Oprócz zmiany nazwy inicjatorzy proponują też zmianę heraldyki – „nowy herb mógłby składać się w części z orła górnośląskiego, a w części z orła małopolskiego”. Organizacje mają szukać w tej sprawie wsparcia u premiera i parlamentarzystów.

Inicjatywę popierają organizacje:

  1. Stowarzyszenie Beskidzki Dom, Bielsko-Biała
  2. Stowarzyszenie Niezależni.BB, Bielsko-Biała
  3. Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Będzin
  4. Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich w Milówce, Milówka
  5. Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich w Wilkowicach, Wilkowice
  6. Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, Bielsko-Biała
  7. Towarzystwo Miłośników Ziemi Bestwińskiej, Bestwina
  8. Towarzystwo Miłośników Dankowic, Dankowice
  9. Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka
  10. Stowarzyszenie Lokalni, Częstochowa

O krok dalej chce iść Ruch Autonomii Śląska. Jak twierdzi trzeba zmienić granice województwa. Proponuje też utworzenie województwa górnośląskiego, które miałoby objąć obszary znajdujące się na terenach obecnego woj. opolskiego i śląskiego. Proces miałby zostać rozłożony na kilka lat, aby „w jak najmniejszym stopniu odczuć jego koszty”.

Jeden komentarz do “Województwo śląskie czy śląsko-małopolskie?

  • Zamiast zajmować się pierdolami pomyślcie. Zmiana nazw, wytyczenie granic to są duże koszty. Polska jest jedną, przynależność do województwa nic nie zmiana. Tradycje ma każde miasto, wieś. Województwo jest tylko po to żeby wyodrębnić gdzie, jakie miasto się znajduje, żebym nie mylić np miasta Knurów który znajduje się na Śląsku od wsi Knurów która leży w województwie małopolskim. Jest wiele miast o tej samej nazwie ale leżą zupełnie gdzie indziej.
    Wiele osób emigtowalo więc swoje tradycje przywiózly do swojego miejsca zamieszkania. Na Śląsku nie mieszkają sami ślazacy ponieważ z całej Polski wiele lat temu ludzie przyjeżdżali tu do pracy. Mimo różnych tradycji nikt nie zmieniał na siłę ludzi tutaj zamieszkujących.

Możliwość komentowania została wyłączona.