KnurówKultura i rozrywka

Wernisaż wystawy „Miasto Aniołów” oraz impreza poświęcona pierwszej rocznicy śmierci księdza Gruszki

Odbywa się w  Sztukaterii wernisaż wystawy „Miasto Aniołów”  oraz impreza poświęcona pierwszej rocznicy śmierci księdza Gruszki.

 

Organizatorem wydarzenia był Dom Pomocy Społecznej „Zameczek” w Kuźni Nieborowskiej.
DPS poprzez wystawę chciał pokazać, że Domy Pomocy Społecznej zamieszkują osoby ze świata sztuki. Poprzez swoją wrażliwość potrafią przelać na papier swoje uczucia, pragnienia, a my chcemy dać im możliwość prezentacji swojego talentu.

Otwarcia wystawy dokonała dyrektor DPS „Zameczek” pani Ewa Zamora, wspomnienia o księdzu Gruszce odczytała Barbara Golec.
Wernisaż plastyczny – „Miasto Aniołów” ma na celu pokazanie sztuki mieszkańców Domów Pomocy i nie tylko. Ze sztuką weszliśmy w przestrzeń organizując programy unijne np. „Zamkowe Spotkania – Edukacja Kulturowa Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie”, na których mieszkańcy malowali różnymi technikami znane obiekty, zamki, budowle, szyby kopalni itp. Poprzez obrazy DPS chciał pokazać kim był dla nich ś.p. ks. Gruszka. To nie tylko Opiekun, który przez 20 lat co piątek odwiedzał ich, ale Anioł, który otula ich swoimi białymi skrzydłami po dzisiejszy dzień.

W czasie Wernisażu DPS pragnął stworzyć z pięknych prac Miasto Aniołów, które przygotuje nas do Adwentu, a oglądając je poczujemy się choć na chwilę jak w niebie.

 

12346599_1000902706629614_6548011026662219072_n 12342358_1000902596629625_7525851517499439742_n 12373243_1000902589962959_7818645558778795458_n

Organizatorem wernisażu plastycznego poświęconego I rocznicy śmierci ks. Stefana Gruszki był Dom Pomocy Społecznej Zamek Kuźnia Nieborowska. Słowo wstępu wygłosiła dyrektor ośrodka pani Ewa Zamora.

Bez współpracy nie byłoby tej wystawy, odpowiada pani dyrektor. Zarówno pracownicy ośrodka, wychowawcy, a także wychowankowie wnieśli ogromny wkład w realizację tego przedsięwzięcia którego pomysłodawcą jest pani Barbara Golec.
Wystawa nosząca tytuł ,,Miasto Aniołów” to pomysł pani Barbary, tłumaczy pani dyrektor, ks. Stefan był dla nas ,,Aniołem”, kimś więcej aniżeli osobą która przychodzi do nas, rozmawia, radzi i wspiera na każdym kroku. Był proboszczem parafii w Krywałdzie, dochodził do nas, prowadził katechezę, nauczał spowiadał, ale też wspierał duchowo. Bardzo jest brak nam tego człowieka wśród nas.
Powstała ,,dziura” którą chcemy zaszyć a nitką która to robi są prace naszych wychowanków i dzieci pobliskich szkół oraz gimnazjów. Ważna jest pamięć dodaje pani Barbara. Tyle możemy dać od siebie prócz modlitwy za duszę naszego ojca bo tak go nazywamy, a nasz dom to miasto które opustoszało bo brak jest w nim Anioła i choć czas pewnie zrobi swoje – puste miejsce pozostanie, bo są ludzie których nikt i nic nie zastąpi a takim był ks. Stefan wspomina Barbara Golec.


Słowa uznania należą się pani kierownik Klubu Kultury Lokalnej Sztukateria w Knurowie to dzięki uprzejmości władz tej placówki kulturalnej mogliśmy zorganizować tą wystawę dodaje pani dyrektor Ewa Zamora…
Bardzo trudno było wyłonić zwycięzców dzisiejszej wystawy odpowiada pani Barbara tak na prawdę nie ma przegranych. Zdecydowaliśmy jednak nagrodzić osoby które włożyły wyjątkowo dużo serca do swoich prac a są to Józef Kocur nagroda I w Kategorii – Dom Pom. Społecznej. Roman Salagacki Kat. Szkoły Podstawowe, Oliwia Polok I nagroda kategoria Prace indywidualne, w Kategorii Gimnazjum pierwszą nagrodę otrzymała Monika Kotuś.
Wyróżnienia otrzymali; Łucja Lis w kat. Praca indywidualna, Dom Pomocy Społecznej Wiśnicze, Zespół Szkół Specjalnych Knurów Tomasz Musioł, Wyróżnienie w kat. Gimnazjum Nikola Mizera, Dom Pomocy Społecznej Kuźnia Nieborowska – Janek Kostek – wyróżnienie specjalne za wykonanie największej ilości prac.

 

Relacja Tadeusza Puchałki