W Zabrzu gościła delegacja z francuskiego Seclin

0
221

10 maja w Zabrzu gościła delegacja z miasta partnerskiego – z francuskiego Seclin. Młodzież i nauczyciele reprezentujący Kolegium Jean Demailly spotkali się z rówieśnikami i gronem pedagogicznym III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu. Natomiast w zabrzańskim Ratuszu gościli przedstawiciele samorządu na czele z merem Seclin Xavier’em Cadart’em.

Celem wizyty delegacji z Francji było m.in. dotarcie do miejsc upamiętniających ważne wydarzenia historyczne w Europie i na świecie. Wizyta w Polsce miała na celu ugruntowanie najważniejszych wartości, takich jak tolerancja, szacunek, równość, wolność oraz poszanowanie pokoju wśród młodych Francuzów. Uczniowie odwiedzili m.in. Oświęcim i Kraków. Jednym z ważniejszych punktów podróży była jednak wizyta w Zabrzu, gdzie oprócz udziału w zajęciach w III LO członkowie delegacji zwiedzali także podziemną trasę w zabytkowej kopalni Guido.

Reprezentanci samorządu z Seclin spotkali się natomiast z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik. W trakcie rozmów podsumowali dotychczasowe partnerstwo i ustalili nowe kierunki współpracy pomiędzy miastami. W ramach swojej wizyty w Zabrzu mer Francois-Xavierw miał okazję zwiedzić Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną oraz Arenę Zabrze.

info: miastozabrze.pl