Kultura i rozrywkaRegion

W jaki sposób najlepiej znaleźć pracę w Katowicach?

W jaki sposób najlepiej znaleźć pracę w Katowicach?

Od dłuższego czasu bezskutecznie poszukujesz pracy? A może dopiero zacząłeś, ale chcesz skrócić okres poszukiwań do minimum? Przygotowaliśmy listę porad, dzięki którym szybko znajdziesz ciekawe oferty pracy, a także zaprezentujesz się pracodawcy jako świetny kandydat na wybrane stanowisko.

Szukając ofert pracy, nie ograniczaj się tylko do jednego źródła

Jeżeli poszukujesz pracy na lokalnym rynku (np. w Katowicach), to ofert pracy możesz szukać w wielu miejscach. To jeden z powodów, dla których nie powinieneś ograniczać się do wyłącznie do przeglądania lokalnych serwisów ogłoszeniowych. Jak efektywnie szukać pracy? W poszukiwaniu ciekawych ofert pracy zaglądaj regularnie:

  • na serwisy specjalizujące się w tematyce pracy i publikujące ogłoszenia wyłącznie z tej kategorii, np. aplikuj.pl – możesz też zapisać się na newsletter; wówczas będziesz otrzymywał informacje o nowych ofertach na podany adres e-mail,
  • do lokalnej prasy – zwłaszcza firmy o wieloletniej obecności na rynku mogą korzystać z tej formy poszukiwania potencjalnych pracowników,
  • na strony internetowe wyspecjalizowanych agencji zatrudnienia – jeżeli działasz np. w branży IT, powinieneś skorzystać z pomocy jednej z agencji zatrudnienia koncentrujących się na rekrutowaniu dla firm IT.

Dzięki podjęciu tych kroków, masz szansę dotrzeć do interesujących ofert pracy. W ten sposób zwiększasz też swoje szanse na znalezienie firmy poszukującej pracowników o Twoim doświadczeniu i umiejętnościach.

Odśwież swoje dokumenty rekrutacyjne – CV i list motywacyjny

Jeżeli ostatni raz szukałeś pracy kilka lat temu, nie zaszkodzi dokładnie przyjrzeć się starym dokumentom aplikacyjnym. Przede wszystkim uzupełnij je o ostatnie miejsce zatrudnienia i nabyte umiejętności. Być może uważasz, że w Twoim życiu zawodowym niewiele się zmieniło, ale to tylko pozory. Informacje o odbytych szkoleniach czy podwyższeniu kompetencji językowych mogą sprawić, że to właśnie Ty zostaniesz dostrzeżony przez potencjalnego pracodawcę, a Twoja kandydatura zostanie uznana za najlepszą.

Podczas przygotowywania CV czy listu motywacyjnego zwróć uwagę nie tylko na zamieszczane w nich informacje, ale również warstwę wizualną tych dokumentów. W tej kwestii wiele się zmieniło w ciągu ostatnich lat. Nie znasz się na programach graficznych? Skorzystaj z generatora dokumentów aplikacyjnych – w ten sposób szybko stworzysz CV czy list motywacyjny w atrakcyjnej szacie graficznej. Jeżeli Twoje dokumenty będą przyciągać wzrok potencjalnego pracodawcy, wzrosną Twoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Spotkaj się z doradcą zawodowym i zyskaj cenne wskazówki

Wiele osób nie dostrzega korzyści płynących ze spotkania z doradcą zawodowym. Tymczasem wsparcie eksperta może okazać się wartościowym doświadczeniem. Dlaczego? W czasie spotkania z doradcą będziesz mógł:

  • przeanalizować swoją dotychczasową ścieżkę zawodową i określić, czy postępujesz konsekwentnie i czy jesteś zadowolony z przebiegu swojej kariery,
  • poznać swoje mocne i słabe strony; dowiesz się również, co możesz poprawić i nad jakimi obszarami powinieneś dalej pracować,
  • przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej – taki trening przyda Ci się szczególnie wówczas, gdy poszukujesz zatrudnienia po dłuższej przerwie.

Gdzie szukać doradcy zawodowego? Takich specjalistów zatrudniają zarówno urzędy pracy, jak i agencje zatrudnienia. Część doradców zawodowych udziela porad odpłatnie, prowadząc własną firmę. Alternatywą dla spotkania z doradcą zawodowym może być skorzystanie z oferty coacha – w ostatnich latach coaching zawodowy cieszy się coraz większą popularnością wśród pracowników, którzy planują zmianę zawodu lub chcą poświęcić większą uwagę samorozwojowi.

Daj się znaleźć pracodawcy – postaw na networking

W ostatnich latach rośnie popularność networkingu. Czym jest networking i dlaczego powinieneś się nim zainteresować? Istota networkingu sprowadza się do wymiany informacji. Dzięki zbudowaniu siatki kontaktów, osoba poszukująca zatrudnienia może otrzymać informacje o tym, które firmy z interesującej ją branży prowadzą aktualnie rekrutację.

Przed rozwojem mediów społecznościowych networking był pojęciem, które funkcjonowało głównie w biznesie. To właśnie przedsiębiorcy najczęściej przywiązywali wagę do budowy kontaktów biznesowych, które następnie mogli wykorzystać do rozwoju swoich firm. Jak Ty możesz posłużyć się networkingiem?

Jeżeli utrzymujesz kontakt ze znajomymi z poprzednich miejsc pracy, możesz się do nich odezwać, aby dowiedzieć się, czy zatrudniające ich firmy nie prowadzą aktualnie rekrutacji. W wielu firmach za polecenie pracownika można dostać finansowy bonus. W tym przypadku networking może okazać się więc korzystny zarówno dla Ciebie, jak i Twojego znajomego, który zarekomenduje Cię u swojego pracodawcy.