Ulga na zabytki w PIT 37
Ulga na zabytki w PIT 37
Jedną ze specjalnych ulg, które obowiązywały podatników w 2022 roku była tak zwana ulga na zabytki. Ulga ta mogła dotyczyć zarówno indywidualnych właścicieli nieruchomości, jak i członków wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, którzy są właścicielami zabytków. Jedną z deklaracji podatkowych, które może służy czy ramach skorzystania z ulgi na zabytki jest PIT 37. Jak skorzystać z ulgi? Na czym polega? Jakie są możliwości odliczeń?
Warunki skorzystania z ulgi
Ulga na zabytki umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania nawet 50% wydatków poniesionych na wpłaty na fundusz remontowy oraz prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane dotyczące zabytku. Tutaj warunkiem jest wpisanie zabytku do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków. Ulga na zabytki umożliwia również odliczenie od podstawy opodatkowania wydatku na nabycie zabytku, maksymalnie w kwocie odpowiadającej iloczynowi 500 zł i liczby metrów kwadratowych powierzchni użytkowej zabytku. Takie odliczenie również dotyczy zabytków wpisanych do rejestru zabytków. Limit odliczenia na wszystkie inwestycje podatnika z tego tytułu nie może przekroczyć kwoty limitu 500 000 zł (słownie: pięćset tysięcy złotych). Zasady powyższe dotyczą wszystkich podatników bez względu na to w jakim formularzu będą rozliczać PIT (PIT 37 czy innym).
Podatnicy, których dotyczy ulgi na zabytki
Ulga na zabytki miała na celu ratowanie, zakup i odnowę zabytków. Dlatego ustawodawca postanowił, że nie będzie wydzielał którzy podatnicy będą mogli skorzystać z preferencji. Zasadniczo dotyczy ona osób rozliczających się na zasadach ogólnych, liniowo a nawet ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ulga na zabytek będzie możliwa do rozliczenia za rok 2022 w PIT 37, PIT 36, PIT 36L oraz PIT 28.
Wydatki w PIT 37
Z ulgi na zabytki w PIT 37 podatnicy będą mogli skorzystać jeżeli są właścicielami, lub współwłaścicielami zabytków nieruchomych pod warunkiem dokonania określonych wydatków. Do tych wydatków ustawodawca zalicza:
Wyciąg z wyjaśnień ulgi na zabytki:
Dodatkowe warunki – fundusz remontowy oraz prace konserwatorskie
Ustawodawca określił również dodatkowe warunki, które należyspełnić by w PIT 37 móc skorzystać z ulgi na zabytki.
W przypadku wydatków lub wpłat na fundusz remontowy podatnik musi:
W zakresie wydatków na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane ustawodawca zdecydował, by skorzystać z ulgi na zabytki w PIT 37, podatnik musi:
Podstawa prawna ulgi
Podstawa prawna ulgi na zabytki znajduje się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, a dokładniej w jego art. 26hb. Zgodnie z którym:
„Podatnik może odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, wydatki:
1) poniesione w roku podatkowym na wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej utworzony, zgodnie z odrębnymi przepisami, dla zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków;
2) poniesione w roku podatkowym na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się ewidencji zabytków;
3) na odpłatne nabycie zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub udziału w takim zabytku, pod warunkiem że podatnik na nabytą nieruchomość poniósł wydatek, o którym mowa w pkt 2.”
Obowiązywanie ulgi na zabytki w latach 2022 i 2023
Ulga na zabytki była wprowadzona w ramach projektu Nowego Ładu i obowiązywała przede wszystkim w ramach inwestycji przeprowadzonych w 2022 roku. Nowelizacja Polskiego Ładu likwiduje ulgę na nabycie zabytków, jednocześnie pozostawiając możliwość skorzystania z preferencji w PIT w zakresie poniesionych wydatków na konserwację, restaurację lub roboty budowlane. Zmiany zaplanowano jednak od 1 stycznia 2022 roku.