Sztukateria w Knurowie: Agata Niźnikiewicz – Poetyka cielesności – Wernisaż Wystawy
Serdecznie zapraszamy do Klubu Sztukateria przy ul. Kosmonautów 7a na wernisaż wystawy Agaty Niźnikiewicz – Poetyka cielesności, który odbędzie się 21.04.2018r. ( sobota), o godz. 19:00
Fragmenty poetyki cielesności
Agata Niźnikiewicz to śląska artystka, absolwentka grafiki warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie kontynuuje studia na kierunku Fotografia i multimedia prowadzonym przez Wydział Grafiki i mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pomimo młodego wieku w swym dorobku ma udział w kilku wystawach zbiorowych, między innymi w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Uczestniczyła również w „Młodej Sztuce w Starym Mieście” w Krakowie, w konkursie „Grafika Roku” w galerii Rondo Sztuki w Katowicach. Ponadto warto podkreślić, że jej prace z dyplomowego cyklu „Subtelne formy” w 2017 roku nagrodzone zostały Honorowym Medalem podczas 16. Międzynarodowych Triennale Małe Formy Grafiki w Łodzi. Niźnikiewicz operuje różnymi technikami artystycznymi, odnajdując się zarówno w grafice warsztatowej, jak i cyfrowej, a także fotografii oraz projektach o charakterze multimedialnym. Tym, co łączy owe różne materie i obszary działań –zarazem znamionując całokształt prac – jest subtelność, „poetyczność” formy. W swej twórczości artystka przede wszystkim podejmuje kwestię doświadczenia ciała czy też cielesności. Owo doświadczenie, które zawsze pozostaje nam najbliższym, stanowi o ciągłości a zarazem i transformacji ludzkiego bycia. Nigdy nie jest kompletne, ulega zmianom, heroicznie próbuje mierzyć się z upływającym czasem. Jednocześnie to walka Erosa z Tanatosem, stałe napięcie powłoki i wnętrza, całości i cięcia, pełni i niedomiaru, rozkoszy i niezaspokojenia.
Fascynacja Agaty Niźnikiewicz poetyką cielesności wyłoniła się z pracy w ośrodku odnowy biologicznej. Jednak wytwarzane przez nią obrazy przeistaczają ową naturę człowieka. W przestrzeni sztuki dotyk ciała zmienia się z fizycznego w widmowy. Pozostaje zmysłowy, ale jednocześnie otwiera nas na pytania przynależące do dziedziny metafizyki. Proces powstawania dzieła polega na przejściu od intensywnej, ale przede wszystkim technicznej styczność z ciałem, które jako „nagie”, pozbawione zostaje przez artystkę związków z kulturową sferą znaczeń i wartości – jawiąc się jako forma-kształt – do próby nadania cielesności nowych estetycznych i etycznych postaci i sensów. Istotą grafik nie jest zatem realistyczne odwzorowanie rzeczywistości, lecz przetworzenie, w ramach którego doświadczenie, wrażliwość, poczucie smaku i refleksja nad bytem, ukazują ciało jako wizualną kompozycję. Subtelność, a zarazem siła ekspresji prac Agaty Niźnikiewicz zmusza odbiorcę do dalszego rozmyślań nad fizycznym wymiarem egzystencji. Za sprawą rozmaitych skojarzeń, asocjacji, gier, przy jednoczesnym unikaniu jakiejkolwiek dosłowności, cielesność zdaje się być odkrywana przez nas niejako na nowo. Artystka wnikliwie studiuje anatomię. Poetyckie „fragmentaryzacje” ciał służą temu by pokazać, że jedność jest czymś co je definiuje, a zarazem że składają się one z części o różnej powłoce i – szerzej – naturze. Prezentowane prace wykonane są w technice grafiki warsztatowej, mezzotincie. Kwadraty mają 15cx15cm, prostokąty zaś 15x30cm lub 100x70cm. Podczas wystawy pokazywane będą w passe partout.
Piotr Jakub Fereński
Info: fb Agata Niźnikiewicz