Starostwo Gliwickie: Powiat Gliwicki ze wsparciem z Funduszu Inwestycji Lokalnych

0
208

Powiat Gliwicki ze wsparciem z Funduszu Inwestycji Lokalnych

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez trwającą pandemię. Pieniądze pochodzą ze specjalnego i dedykowanego funduszu COVID-19. To ogromny impuls inwestycyjny dla regionów. Wśród beneficjentów kolejnej transzy pomocowej jest również i Powiat Gliwicki.

Gminy, powiaty i województwa w całej Polsce otrzymały już 6 mld zł w ramach pierwszego etapu programu. Dzięki temu samorządy mogły rozpocząć realizację ważnych inwestycji, m.in. budowę i renowację dróg, modernizację i doposażenie szpitali oraz przychodni czy remonty szkół.

1 240 945 181,35 zł trafiło dla województwa śląskiego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W tym 531 695 686,35 zł w ramach części wnioskowej. Do samorządów w całej Polsce trafi w sumie 12 mld złotych. Głównym celem programu jest danie impulsu do dynamicznego rozwoju we wszystkich regionach Polski. To szczególnie ważny instrument podczas walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19. Do województwa śląskiego trafi z budżetu państwa w sumie 1 240 945 181,35 zł. A to nie koniec, bo przed nami drugi nabór w części konkursowej.

Powiat Gliwicki otrzyma w obecnej transzy programu Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych w sumie 12 500 000 złotych,
z czego 2,5 mln złotych na zadanie pn. ,,Utworzenie Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Pyskowicach”, które zakłada uruchomienie ZOL w budynku starego szpitala oraz 10 mln złotych na zadanie pn. ,,Rozbudowa drogi powiatowej NR 2910S na odcinku Przyszowice-Chudów”, które dotyczy drogi 2910S od skrzyżowania z ul. Dwór (Chudów) do skrzyżowania z DW921 w Przyszowicach.

O tym, ile środków trafi do województwa śląskiego w ramach części konkursowej poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki podczas rozstrzygnięcia konkursu. To kolejne pieniądze dla naszego regionu. Latem, dzięki środkom przekazanym w ramach pierwszego etapu programu przekazano środki wszystkim gminom i powiatom.

– 531 mln zł to są wnioski samorządów na konkretne zadania i projekty, które będą w najbliższym roku realizowane. Mają one pobudzić lokalną gospodarkę, a przez to również pobudzić rozwój całego województwa – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

 

info: Starostwo Powiatowe w Gliwicach