Rybnik: MAJ, BZY, RYBNIK I TY!

0
465

Energetyczne koncerty, wydarzenia sportowo-rekreacyjne, chwila historycznej refleksji – Rybnik zaprasza na kolejną edycję miejskiej majówki, gwarantując rozrywkę na wysokim poziomie.

W ostatnich dwóch latach pandemiczne obostrzenia zaburzyły rytm majowego świętowania. W 2020 roku majówka nie odbyła się, rok temu świętowaliśmy… w sierpniu. Tym razem majówka o czasie, z szeregiem atrakcji. Jestem przekonany, że ta świetnie przygotowana pod względem programowym impreza potwierdzi pozycję Rybnika jako wiodącego w regionie ośrodka kulturalnego – mówi prezydentRybnika Piotr Kuczera.   

Świętowanie rozpoczną dwa koncertowe dni z udziałem gwiazd sceny popowej, hiphopowej i alternatywnej. Dzięki artystom pochodzącym z regionu, w tym z Rybnika, nie zabraknie akcentów lokalnych. W piątek, 29 kwietnia, na kampusie wystąpią: DariaMiętha oraz Kacper HTA i zespół Fonos. Daria to pochodząca z Mikołowa piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka muzyczna mająca za sobą kilkuletnią edukację muzyczną w Londynie. Znana jest m.in. z udziału w telewizyjnym talent show, startu w krajowym finale eliminacji do Eurowizji 2022 r. (2 miejsce), a przede wszystkim z przebojów znajdujących się na szczytach polskich list przebojów (w tym wydany w październiku 2021 r. singiel Paranoia).

Miętha to  jedna z najciekawszych propozycji w polskim hip-hopie. Wychodzący chętnie poza ramy gatunkowe duet tworzą raper Skip oraz producent AWGS. Na swoim koncie mają trzy albumy, w których gościnnie występują gwiazdy polskiej sceny muzycznej. W serwisach streamingowych Miętha osiąga milionowe odtworzenia, w Rybniku zespół na pewno zaprezentuje pełną skalą swoich możliwości. Kacper HTA to pochodzący z Rybnika i znany w całej Polsce raper, który od momentu swojego debiutu w 2012 roku sukcesywnie podąża drogą muzycznego rozwoju. Współpracujący ze znanymi artystami i producentami muzycznymi  raper osiągnął spory sukces komercyjny, a w ostatnim czasie głośno o nim m.in. za sprawą filmu Krime Story. Love Story, w którym usłyszeć można muzykę Kacpra. Na rybnickiej scenie Kacper HTA wystąpi solo oraz z zespołem Fonos, z którym stworzyli bardzo dobrze odebrany projekt Mantra.

Prawdziwa muzyczna uczta czeka w sobotę, 30 kwietnia. Tego dnia na kampusowej scenie wystąpią: Sorry BoysMrozu oraz Ørganek. Sorry Boys to polski zespół rockowy, którego muzyka oscyluje także wokół popu i alternatywy. Mają na swoim koncie cztery albumy studyjne, nominację do Fryderyka, milionowe wyświetlenia w sieci i występy na najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą.  Ich koncerty są energetyczne i mają unikatowy klimat. Mrozu – artysta o jednym z najbardziej charakterystycznych głosów na polskiej scenie muzycznej – już występował w Rybniku, w Tetrze Ziemi Rybnickiej. Tym razem twórca hitów „Aura”, „Szerokie wody” czy „Napad”będzie mógł zaprezentować pełnię swoich możliwości na plenerowym koncercie.

Ørganek – polski zespół muzyczny wykonujący rock alternatywny założony przez Tomasza Organka – pojawi się w Rybniku w ramach trasy „Na razie stoję, na razie patrzę”. To dynamiczne, przebojowe i bezkompromisowe show z nową muzyką na nowe czasy. Całość cechuje różnorodność stylistyczna (ze zwrotem w kierunku do post punka oraz muzyki elektronicznej) oraz treściowa – teksty o relacjach międzyludzkich wzbogacone wątkami publicystycznymi.

W niedzielę, 1 maja, Rybnik będzie świętować „pełnoletniość” polskiej obecności w Unii Europejskiej.

Rybnik od lat podkreśla związek z europejską wspólnotą duchową poprzez tolerancję dla ludzi, narodów, kultury, wyznań i religii. Jednocześnie miasto wykorzystuje też obecność Polski w Unii Europejskiej, pozyskując środki finansowe.  Miliony z unijnych funduszy spowodowały, że miasto rozwinęło się inwestycyjnie i wypiękniało. Ta majówkowa zabawa na europejskim poziomie, w pięknym mieście, ma nam przypominać o tym, jak to się stało, że jesteśmy tu, gdzie jesteśmy – tłumaczy Wojciech Świerkosz, zastępca prezydenta Rybnika odpowiedzialny m.in. za kulturę w mieście.

W programie świętowania na rybnickim kampusie Koncert Piosenki Europejskiej pn. „Majowe granie”. Wystąpi młodzież z prowadzonego przez Jarosława Hanika studia wokalnego przy Domu Kultury Chwałowice. Będzie to swoisty przegląd laureatów Festiwalu Piosenki Europejskiej, który od lat odbywa się w Chwałowicach. Zabrzmią znane utwory w różnych językach Unii Europejskiej. Z kolei z francuską interpretacją polskich piosenek wystąpi mieszkający w Krakowie artysta z Francji znany jako Francois. Na finał koncert OZD czyli solowy projekt muzyczny wywodzącego się z Rybnika muzyka, kompozytora i producenta Łukasza Drozda. OZD to bardzo dobra muzyka elektroniczna grana na żywo. Usłyszymy chillautowe kawałki w języku angielskim, z muzyką „zahaczającą” o takie gatunki, jak house, dance, funky, drums&Bass –  wszystko zaś w lekko popowej oprawie i doskonałym brzmieniu.

1 maja rybnicki rynek stanie się także areną zmagań koszykarzy. Wszystko za sprawą kolejnej edycji Rynek Basket, imprezy która wraca po przerwie spowodowanej m.in. pandemicznymi obostrzeniami.

2 maja zarezerwowany jest dla zespołów rybnickich. To odpowiedź na liczne prośby  lokalnego środowiska muzycznego o możliwość zaprezentowania swojej twórczości na forum miasta.

Na kampusowej scenie, w ramach koncertu „Teraz muzyka”, przy pełnym oświetleniu i nagłośnieniu, będą mogły zaprezentować się rybnickie formacje mające na swoim koncie nagrane płyty. Będzie to swego rodzaju przegląd zespołów w celu promocji kultury lokalnej. Wystąpią: San Giuseppe Gangsta, Vinifera, M2R, Fuzja i White Deer – zapowiada Julia Wójcik, Naczelnik Wydziału Kultury rybnickiego magistratu.

3 maja tradycyjnie odbędą się okolicznościowe uroczystości upamiętniające Święto Konstytucji 3 Maja – nie zabraknie mszy świętej w intencji Ojczyzny, przemarszu na rynek i apelu w sercu miasta. Na finał rybnickiej majówki prawdziwa wisienka na torcie – koncert Krzesimir Dębski zaprasza – Gala Jubileuszowa z okazji 50-lecia pracy twórczej. Plenerowy występ tego znakomitego kompozytora m.in. muzyki współczesnej i filmowej, skrzypka jazzowego i dyrygenta z udziałem solistów i par tanecznych, z całą pewnością będzie fenomenalnym widowiskiem. Wystąpią: Milena Lange – sopran, Adam Sobierajski – tenor, Adam Szerszeń – baryton, Weronika Sura – akordeon, Warsaw Impressione Ballet Karolina Zwierz & Oktawian Kopczyński, Warsaw Impressione Orchestra, Krzesimir Dębski – dyrygent. Koncert poprowadzi wybitna polska aktorka – Laura Łącz.

Na rybnickiej majówce wrażeniom artystycznym dla duszy towarzyszyć będzie możliwość zaspokojenia kulinarnych potrzeb ciała – wszystko za sprawą Festiwalu Foodtrucków, który zaplanowany jest od 29 kwietnia do 3 maja.

info: rybnik.eu