InformacjeKronika policyjnaRegion

Region: Mieszkańcy proszą o wysokie mandaty

W imieniu mieszkańców apelujemy o przestrzeganie ograniczeń prędkości dla ich i kierowców dobra. Spokojna bezpieczna jazda to nie tylko bezpieczeństwo, ale też niższy poziom uciążliwego w terenie zabudowanym hałasu. Łamiący zasady są i będą surowo karani. Wczoraj w Gliwicach i powiecie gliwickim przekonało się o tym ponad 20 kierowców, w tym 38-letni rybniczanin, który stracił prawo jazdy i zapłacił spory mandat.

Jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Niezgodne z prawem zachowanie zagraża nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym.

Kierując pojazdem należy pamiętać, że prędkość dopuszczalna na jakiejś ulicy nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną.

Bezpieczna prędkość to prędkość dostosowana do panujących warunków na przykład możliwości pojawienia się pieszych, rowerzystów, natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.

Mówiąc o zagrożeniach związanych z nadmierną prędkością należy wspomnieć o tzw. młodych kierowcach w wieku 18-24 lata. Wysoki odsetek wypadków z udziałem młodych kierowców często ma związek z brakiem doświadczenia, stylem życia oraz skłonnością do podejmowania ryzykownych zachowań, zwłaszcza przez młodych mężczyzn. Ich decyzje niejednokrotnie spowodowane są błędną oceną sytuacji oraz nieumiejętnością identyfikacji zagrożeń.

Wielu groźnych zdarzeń na drogach można by uniknąć, gdyby kierujący, niezależnie od wieku, częściej myśleli o potencjalnych skutkach ryzykownej jazdy. Przede wszystkim powinni pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca czas niezbędny na odpowiednią reakcję w sytuacji zagrożenia.

Wczoraj po 14:00 w Knurowie na ulicy Książenickiej, gdzie dozwoloną prędkość określono na 40 km/h, pewien kierowca z Rybnika jechał 91 km/h. Sprawa jednoznaczna, bezdyskusyjna. 38-letniemu kierowcy zatrzymano prawo jazdy. Zgodnie z tabelami wręczono mandat w wysokości 1500 złotych oraz 13 punktów karnych.

Info: Policja Gliwice