InformacjeKronika policyjnaRegion

Region: Kradli, udając służby techniczne

Sobota, godzina 3:20 Toszek ulica Gliwicka – pyskowiccy policjanci prowadząc działania prewencyjne związane z odnotowanym wzrostem liczby włamań do garaży – zatrzymali samochód przypominający wóz służby technicznej. Policyjny nos ich nie mylił…

W ostatnich dniach mundurowi w Komisariatu Policji w Pyskowicach odnotowali wzrost aktywności włamywaczy. Obiektem zainteresowania przestępców były garaże, warsztaty i stodoły. Kradziono elektronarzędzia, koła samochodowe i wszystko na co łatwo znaleźć kupca.

Funkcjonariusze kryminalni oraz służba prewencyjna podjęli intensywne działania, które szybko przyniosły rezultat – w sobotę w środku nocy zatrzymano podejrzanych. Okazało się, że są to mieszkańcy województwa opolskiego, a rejon Toszka i Wielowsi stał się celem ze względu na dogodny dojazd i położenie.

Podczas przeszukania samochodu, którym podróżowali 29-letni mężczyzna i jego 19-letni kompan, policjanci natrafili na osiem aluminiowych kół samochodowych wraz z oponami oraz kable elektryczne o łącznej wartości około 10 tysięcy złotych.

Obydwaj mężczyźni zostali zatrzymani i przewiezieni do policyjnego aresztu. Starszy z nich był osobą wielokrotnie notowaną i karaną za przestępstwa przeciwko mieniu.

Właściciel mienia został powiadomiony o odzyskaniu swoich dóbr. Dopiero od policjantów dowiedział się, ze został okradziony. Śledczy będą teraz ustalać, do ilu obiektów włamywali się zatrzymani mieszkańcy województwa opolskiego.

Warto przypomnieć, że kodeks karny za kradzież z włamaniem przewiduje karę nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Dodajmy – fakt, że znajdują się kupcy na kradzione przedmioty, powoduje, iż ten proceder kradzieży i włamań ciągle trwa.

Warto wiedzieć!
Przestępstwo paserstwa jest popełniane umyślnie, gdy sprawca ma świadomość tego, że rzecz pochodzi z czynu zabronionego.

Paserstwo nieumyślne ma miejsce wtedy, gdy sprawca nie ma świadomości, że rzecz pochodzi z czynu zabronionego, pomimo tego, że może i powinien to przypuszczać.
Kodeks przewiduje dla paserów kary od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Info: Policja Gliwice