W tym roku mija 10 rocznica podpisania „Deklaracji współpracy między Powiatem Gliwickim (Rzeczypospolita Polska) a Powiatem Calw (Niemcy)”. Z tej okazji delegacja naszego powiatu gościła w Powiecie Calw, a wizyta ta miała również roboczy charakter.

Delegacja reprezentująca Samorząd Powiatu Gliwickiego na czele ze starostą gliwickim Waldemarem Dombkiem oraz Andrzejem Kurkiem, przewodniczącym Rady Powiatu Gliwickiego oraz Ewą Jurczygą, członkiem Zarządu Powiatu Gliwickiego i radnymi Jolantą Leśniowską i Eugeniuszem Loską gościła w Powiecie Calw w dniach 4-7 lipca. Oprócz oficjalnej uroczystości jubileuszowej, podczas której nasz powiat odebrał wiele serdeczności od partnerów z Powiatu Calw, ale także pozostałych partnerskich Powiatów – Mittelsachsen i Puckiego, nasi reprezentanci prowadzili rozmowy na tematy związane ze służbą zdrowia i ochroną środowiska.

– Dziesięć lat partnerskich kontaktów pomiędzy Powiatem Gliwickim i Powiatem Calw minęło bardzo szybko i owocnie. Współpraca obu naszych regionów jest niezwykle bliska i serdeczna. Wynika z podobieństwa zasad funkcjonowania w ramach polskich i niemieckich struktur samorządowych oraz zbliżonych problemów w realizacji powierzonych zadań. Przypomnę, że nasze bliskie kontakty zawdzięczamy Powiatowi Mittelsachsen, dzięki któremu się poznaliśmy, a który jest także powiatem partnerskim dla Calw. Dlatego ogromnie się cieszę, że do tego grona międzynarodowych przyjaciół dołączył także Powiat Pucki. Jego reprezentanci gościli bowiem w Calw i wspólnie z nami brali udział nie tylko w uroczystościach jubileuszowych, ale także w ważnych rozmowach na aktualne tematy europejskie i lokalne – mówi starosta Waldemar Dombek.

Polskie delegacje odwiedziły m.in. klinikę w Nagold, która jest obecnie modernizowana i rozbudowywana, podobnie jak szpital w pobliskim Calw, który będzie niebawem całkowicie przenoszony ze starego 100-letniego budynku do nowego, budowanego właśnie obiektu. Podczas spotkania z dyrekcją kliniki w Nagold oraz z lekarzami omówiono (wspólne dla Polski i Niemiec) problemy z finansowaniem usług medycznych oraz z coraz bardziej dającym się we znaki brakiem lekarzy i pielęgniarek. Delegacje miały także okazję zwiedzić oddziały m.in. kardiologii i chirurgii endoskopowej oraz tzw. pokazowy pokój pacjenta, w którym testowane są rozmaite rozwiązania ułatwiające ergonomię pracy personelu medycznego i wygodę oraz bezpieczeństwo pacjenta.

Kolejnego dnia pobytu odbyła się konferencja poświęcona problemom ochrony środowiska i odnawialnym źródłom energii, transportowi i mobilności. W Powiecie Calw zwraca się dużą uwagę na ochronę środowiska, dlatego wdrażane są do użycia elektryczne samochody, jakie można tam m.in. wypożyczyć. Coraz więcej ludzi inwestuje także w takie auta, mając do dyspozycji ponad sto miejsc do ich ładowania na terenie powiatu. Zarówno władze powiatu, przedsiębiorcy i sami mieszkańcy korzystają z fotowoltaiki, pozyskują energię z wiatraków, a także z urządzeń na rzekach dających energię z płynącej wody, inwestują także w utylizację śmieci (np. spalarnia odpadów). Przykładają też wielką wagę do działalności edukacyjnej, szkoleń i przekazywania informacji dot. ochrony środowiska. Po wyczerpujących rozmowach o sprawach ważnych goście z Polski odbyli spacer po ukwieconym miasteczku Nagold w towarzystwie burmistrza tego grodu – Jurgena Grossmanna, który opowiadał o swoich pomysłach w zarządzaniu tym uroczym miejscem. To była bardzo edukacyjna wizyta.

Ponadto reprezentanci naszego kraju wzięli również udział w Święcie Kultury Powiatu Calw w Simmerfeld, gdzie Powiat Gliwicki z wielkim sukcesem reprezentował na scenie Eugeniusz Loska z zespołu B.A.R. z Paniówek, a jednocześnie radny Rady Powiatu Gliwickiego, który porwał do tańca zgromadzonych na imprezie mieszkańców Powiatu Calw.

– Podczas naszych wizyt uczę się ciągle czegoś nowego, zarówno kiedy jestem w Polsce, jak i kiedy odwiedzam nasz partnerski Powiat Mittelsachsen w Saksonii. Jestem otwarty na nowe pomysły i bardzo mnie interesuje to, co dzieje się u was. Chętnie wdrażam nowe, podpatrzone u was pomysły i rozwiązania. Dzielę się także naszymi rozwiązaniami. Cieszę się, że dzięki naszym kontaktom nawiązały się przyjaźnie między ludźmi, ale także między środowiskami kultury, sportu czy organizacjami pozarządowymi. Wszystkiego najlepszego dla mieszkańców obu naszych powiatów z okazji 10 lat współpracy – powiedział Helmut Riegger, starosta Powiatu Calw.

Info: starostwo.gliwice.pl