Specjaliści z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej oraz Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Centrum Onkologii w Gliwicach jako pierwsi na świecie przeszczepili narządy szyi i szpik. Pomogli 7-letniemu chłopcu.

To pierwsza tak rozległa transplantacja narządów szyi połączona z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku, by wyeliminować konieczność zastosowania leczenia immunosupresyjnego zapobiegającego odrzuceniu narządów i tkanek. Ten pionierski zabieg przeprowadził zespół specjalistów pod kierunkiem prof. Adama Maciejewskiego – wybitnego chirurga i twórcy największych sukcesów polskiej medycyny w dziedzinie przeszczepów twarzy. Lekarze dali tym samym nadzieję na lepsze życie chłopcu, który jako roczne dziecko poparzył narządy wewnętrzne, połykając żrące granulki do udrażniania rur.

W wyniku tego nieszczęśliwego wypadku martwicy uległy nasada języka, krtań, gardło, tchawica i przełyk aż do żołądka. Dziecko było żywione dojelitowo.

Wyjątkowa operacja odbyła się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdyż Centrum Onkologii w Gliwicach nie dysponuje specjalistycznym oddziałem o profilu pediatrycznym.

Szczegóły skomplikowanego zabiegu lekarze przedstawią podczas popołudniowej konferencji prasowej w gliwickiej onkologii.

Info: gliwice.eu