Gmina PilchowiceInformacjeKronika policyjnaPilchowiceRegion

Pilchowice: Przełożył tablice, proponował pieniądze

Od 1 października 2023 roku, nowelizacja kodeksu karnego wprowadziła zaostrzone przepisy dotyczące kradzieży oraz posługiwania się nielegalnymi tablicami rejestracyjnymi. Nie wszyscy wiedzą, że tablic przekładać nie można. Ostatni przypadek ujawniony przez gliwicką policję ilustruje tę niewiedzę u niektórych.

We wsi Wilcza w Gminie Pilchowice, policjanci z drogówki przeprowadzili kontrolę drogową, która w efekcie skończyła się dla kierowcy mandatem oraz dwoma zarzutami karnymi. Samochód osobowy, zatrzymany przez funkcjonariuszy ze względu na przekroczenie dozwolonej prędkości, posiadał nieswoje tablice — numery rejestracyjne nie były przypisane do tego pojazdu. Dodatkowo pojazd nie posiadał ważnego ubezpieczenia ani krajowej rejestracji.

Kierowca, 60-letni mężczyzna, tłumaczył, że auto zostało sprowadzone z zagranicy, a formalności związane z rejestracją nie zostały jeszcze dopełnione. Tymczasowo postanowił skorzystać z tablic „pożyczonych” z innego swojego auta.

Zgodnie z nowymi przepisami, takie działanie jest przestępstwem, co zostało wyjaśnione przez policjantów. Wtedy kierowca podjął próbę przekupstwa, proponując funkcjonariuszom łapówkę w wysokości 1000 złotych, aby zapomnieli o sprawie. Ta próba korupcji znacznie pogorszyła sytuację mężczyzny, który został natychmiast zatrzymany i przewieziony do policyjnego aresztu.

Następnego dnia, mieszkaniec powiatu gliwickiego został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty związane z naruszeniem przepisów dotyczących posługiwania się nielegalnymi tablicami rejestracyjnymi oraz próbą wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszom.

Ten incydent pokazuje, że nie wszyscy kierowcy są świadomi, jak poważnym przestępstwem jest próba przekupienia funkcjonariusza. To przestępstwo zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności. Posługiwanie się „lewymi tablicami” zagrożone jest karą do 5 lat.

Info: Policja Gliwice