Kultura i rozrywkaPilchowice

Pilchowice: Dzieci i młodzież w 100 rocznicę Powstań Śląskich – Pilchowice 2019

II WERNISAŻ POD PATRONATEM AMATORSKIEJ GRUPY ARTYSTÓW PLASTYKÓW „OSSIANART”, ORAZ GMINEGO OŚRODKA KULTURY W PILCHOWICACH PRZECHODZI DO HISTORII.

W tegorocznej wystawie wzięło udział 30 młodych artystów amatorów, których prace zostały dopuszczone do konkursu po wnikliwej analizie komisji i jury , w skład której wchodzili członkowie grupy „Ossianartu”;
W kategorii dzieci klas 1-3
Nagrodzono
1. miejsce ; Maja Sikora . kl.2 a/ZSP Żernica
2. miejsce ex aequo; Julianna Cylupa kl. 2b/ ZSP Pilchowice oraz
Lena Rusin kl. 2/ZSP Wilcza
3. miejsce ex aequo; Marzena Walla kl. 2/ZSP Wilcza oraz
Magdalena Kwaśniak kl.2/ ZSP Wilcza
Wyróżnienia;
Paulina Stochla kl. 2/ ZSP Wilcza
Bartłomiej Szeloch kl. 2/ ZSP Wilcza
Filip Owczorz kl. 2/ ZSP Wilcza
Hanna Rak kl. 2a/ ZSP Żernica
Hanna Gaca kl. 2b/ ZSP Żernica
Matylda Grondys kl.3a ZSP Żernica

W kategorii klas 4-8 oraz klas gimnazjalnych, nagrodzono;
1 miejscem; Martę Pieszka 3 klasa gimnazjum ZSP Pilchowice
2. miejsce ex aequo; Filip Oleksza kl. 5 ZSP Pilchowice oraz
Kacper Koźlik
3. miejsce ex aequo ; Paulina Piechula kl. 2b gimnazjum ZSP Pilchowice oraz
Bartosz Zalewski kl. 3a gimnazjum ZSP Pilchowice.
Wyróżnienia otrzymali;
Natalia Dodak kl.3a gimnazjum ZSP Żernica
Karolina Wolańska kl.5b ZSP Żernica
Tymoteusz Dylich kl. 5 ZSP Żernica
Natalia Pietrak kl. 6b ZSP Żernica
Paulina Michalska kl.8 ZSP Wilcza
Katarzyna Losza kl. 7 ZSP Wilcza
Angelika Bucior kl.5a ZSP Wilcza
Małgorzata Wymysło kl.5b ZSP Wilcza
Alicja Wymysło kl.7 ZSP Wilcza
Marta Korzuśnik kl.7 ZSP Wilcza
Kamil Jankowski kl.7 ZSP Stanica
Zuzanna Surdel kl.6a ZSP Pilchowice.
Marta Werwińska kl. 3a gimnazjum ZSP Pilchowice.
Ewa Pęcikiewicz kl.7b ZSP Pilchowice.

Prowadzeniem całości wydarzenia zajęli się; Katarzyna Kocela – Bardeli, dyrektor GOK Pilchowice Waldemar Pietrzak oraz opiekun Amatorskiej Grupy Artystów Plastyków „OSSIANART” Maciej Ossian Kozakiewicz. Temat konkursu wydawał się trudny, informowała Katarzyna Kocela, okazało się jednak, że młodzież zdała egzamin z historii i swojej tożsamości znakomicie.
Młodzi ludzie włożyli kawał duszy do swoich obrazów, widać z tego, że serca biją tu na Śląsku nieprzerwanie tym co nazywamy fundamentem naszej tożsamości. Górnik, wieża wyciągowa kopalni współgra z pejzażem pól, łąk – natury. Jak Śląsk to przecież także sport i ukochana drużyna, i tak naprawdę, kiedy tak staliśmy w sąsiedztwie tych pełnych ciepła , i dziecięcej jakże trafnej wyobraźni przepięknych obrazów, żałowaliśmy po trochu, że nie ma na sali tych polityków, którym tak bardzo zależy na zniszczeniu tego co stanowi o naszej Śląskości. Bo górnik co widać na obrazach dzieci, to mundur, kultura, obyczaje, ukochanie przyrody, szacunek do rodziny i wszystkich wartości z tym związanych. To także rodzime umiłowanie sztuki na wielu jej płaszczyznach, czego byliśmy świadkami słuchając występu młodych solistek; Magdaleny Czarneckiej w utworze „My Favorite Things” z musicalu Dźwięki Muzyki, Emilii Podsiadło „Płynie czas, liczę dni” z filmu Anastazja. Oraz Natalii Menzik w utworze „In the Arms of the angel” z filmu Miasto Aniołów.
Pamiętano także o wychowawcach, którzy w sposób niezwykle fachowy prowadzą młodzież, osoby te otrzymały drobne upominki i dyplomy. Wspaniały wieczór ze sztuką dobiegł końca. Pozostaną na czas jakiś prace, do których podziwiania namawiamy. Pozostanie też wdzięczność dla organizatorów, i tych którzy objęli patronatem ten szczególny dzień; Ukłony należą się Gminie Pilchowice, z panią sekretarza Dagmarą Dzida na czele. Pani sekretarz w swoim wystąpieniu podkreśliła wartość organizowania tego rodzaju konkursów, nie wolno także zapominać o Stowarzyszeniu Pilchowiczanie Pilchowiczanom, którego to stowarzyszenia członkowie wspierają od lat działalność kulturalną Gminy Pilchowice.

 

materiał: Tadeusz Puchałka