Panele ogrodzeniowe – co to jest i dlaczego warto je wybrać?

0
199

Panele ogrodzeniowe – co to jest i dlaczego warto je wybrać?

Ogrodzenie ma duże znaczenie, bo jest wizytówką domu. Dlatego tak ważny jest rodzaj płotu, jaki wybierzemy. W tym artykule przedstawiamy rozwiązanie, jakim jest płot wykonany z paneli ogrodzeniowych.

Czym jest panel ogrodzeniowy i jakie są jego zalety?

Czym są panele ogrodzeniowe?

 

Panele ogrodzeniowe to elementy, z których składa się ogrodzenie panelowe. W praktyce jednak przyjęło się również mówienie „panele ogrodzeniowe”, na określenie właśnie takiego płotu. Panel ogrodzeniowy jest lekki, a przez to także łatwy w konstrukcji, dlatego tak chętnie takie rozwiązanie wybierają właściciele firm, obiektów sportowych, a także działek prywatnych. Każdy panel przypomina ogrodzenie z siatki, a łączy się je przy pomocy słupków.

Z czego mogą być zrobione panele ogrodzeniowe?

Tradycyjne ogrodzenia najczęściej wykonane są z metalu, kamienia lub czasem drewna. W zależności od materiału, nadaje on całości bardziej nowoczesnego lub bardziej sielskiego charakteru. Z pewnością kamień i drewno bardziej pasują do budownictwa tradycyjnego, podczas gdy proste metalowe płoty to domena działek, na których budynki powstały w przeciągu kilku ostatnich lat.

Jeszcze jednym materiałem, z którego powstają także panele ogrodzeniowe, są cienkie pręty, które są znacznie tańsze niż pozostałe opcje. Są lekkie i delikatne, ale jednocześnie stosując odpowiedni montaż, gwarantują stabilność i trwałość. Zależą one przede wszystkim od grubości drutu stalowego, z jakiego wykonany jest panel ogrodzeniowy. Im większa średnica drutu, tym jest on sztywniejszy, a to podnosi sztywność ogrodzenia. Dodatkowo, druty ocynkowane i zgrzewane wskazują na trwałość materiału. Jest to wówczas płot odporny na rozerwanie czy zginanie.

Niekiedy w celu zwiększenia stabilności, stosuje się specjalną podmurówkę lub elementy gabionowe. Podmurówka jest wskazana w przypadku dużych nierówności terenu oraz na wilgotnej lub miękkiej glebie, którą z łatwością mogą pokonać zwierzęta.

Wizualnie również prezentują się lekko i ażurowo. Co więcej, można przy nich posadzić np. wysoki żywopłot lub efektowne pnącze, które dopełnią dekoracyjny aspekt ogrodzenia, a jednocześnie odsłonią mieszkańców od niechcianego wzroku sąsiadów czy przechodniów.

Zalety paneli ogrodzeniowych

To rozwiązanie ma więc sporo zalet. Jakich?

Przede wszystkim panel ogrodzeniowy jest lekki, dlatego jego montaż jest ułatwiony. Jest to na tyle nieskomplikowana procedura, że taki płot można wręcz postawić samodzielnie. Niemniej jednak tylko odpowiednie połączenie paneli tworzy ogrodzenie stabilne. W tym celu niezbędne są specjalne złączki, obejmy i śruby z nakrętkami uniemożliwiającymi demontaż. Ocynkowanie, zgrzewanie i malowanie paneli sprawia, że są one odporne również na korozję.

Jeśli zależy nam na większej prywatności, można przy płocie posadzić rośliny – jeśli wybierzemy kontrastujące kolorystycznie z płotem, uzyskamy dodatkowo ciekawy wizualnie efekt.

Sam panel ogrodzeniowy może też mieć różne kolory – szary, antracytowy czy czarny to już niemal standard w nowoczesnych ogrodzeniach, ale równie dobrze możesz kupić te elementy w kolorze bieli lub różnych odcieniach zieleni czy niebieskości. Z łatwością można go montować niemal na każdym podłożu – czasem jednak konieczna jest podmurówka.

Dzięki temu ogrodzenie zrobione z paneli jest uniwersalne i wszechstronne w stosowaniu – dopasujemy je do architektury nowoczesnej, ale także do budownictwa klasycznego.