Ciekawostki z ...Knurów

/ Lokalne ciekawostki – Emil Kiszka /

Knurów słynie ze wspaniałych sportowców. Kilku z nich miało szansę jako reprezentanci Polski wziąć udział w Igrzyskach Olimpijskich. Pierwszym knurowianinem, który dostąpił tego zaszczytu był wspaniały lekkoatleta Emil Kiszka. Swego czasu był nazywany „Najszybszym człowiekiem w Polsce”.

Wychowanek Unii Krywałd urodził się 5 grudnia 1926 roku. Biegał od dziecka, kiedy wygrywał wszystkie „wyścigi” z kolegami z podwórka. Jako młody chłopiec nie mógł poważnie myśleć o sporcie ze względu na finanse. Pracował więc w domu pomagając matce. W wieku 21 lat wstąpił do Unii Krywałd, gdzie rozpoczął regularne treningi. Mógł sobie na to pozwolić dzięki zatrudnieniu się najpierw jako stolarz, a później po ukończeniu odpowiedniego kursu jako księgowy w fabryce chemicznej w Krywałdzie. W roku 1948 stanął do pierwszych zawodów, mianowicie do Halowych Zimowych Mistrzostw Śląska w Katowicach. Kiszka okazał się najlepszy w trzech konkurencjach: biegu na 30 metrów, skoku w dal i w skoku w wzwyż. Osiągnięcia te zachęciły młodego sportowca do dalszej pracy.

Uprawiał wiele dyscyplin sportowych, jak tłumaczył było mu to potrzebne do utrzymania dobrej kondycji przez cały rok. Jeździł na nartach, grał w siatkówkę, koszykówkę czy piłkę nożną. Najbardziej jednak lubił biegać, zwłaszcza na dystansach 100 i 200 metrów. Swój pierwszy złoty medal Mistrzostw Polski zdobył w 1948 roku w… skoku w dal. Na złoto w biegu musiał czekać dwa lata, kiedy to w Krakowie okazał się najlepszy w biegu na 100 metrów. Łącznie na krajowych zawodach zdobył dwadzieścia medali w tym aż dziewięć złotych. Wywalczenie takiego dorobku medalowego zajęło mu siedem lat.

Startował także w zawodach międzynarodowych. Debiut przypadł podczas Mistrzostw Europy w Brukseli w 1950 roku, gdzie zajął czwarte miejsce na swoim koronnym dystansie 100 metrów z czasem 10,7 sekund. Dwa lata później wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach ale bez powodzenia. Zdobywał natomiast medale podczas Akademickich Mistrzostwa Świata w 1951 w Berlinie oraz w 1954 w Budapeszcie. Jego sukcesy zostało docenione między innymi przez Przegląd Sportowy, który organizował plebiscyt na najlepszego polskiego sportowca roku. Kiszka zajmował w nim drugie i szóste miejsce (odpowiednio w latach 1950 oraz 1951). W roku 1952 otrzymał tytuł Mistrza Sportu a dwa lata później Zasłużonego Mistrza Sportu. W okresie 1957-1959 Kiszka występował w barwach Concordii Knurów, która wówczas rywalizowała na poziomie II ligi.

Po zakończeniu kariery został działaczem na Śląsku, wychowawcą młodzieży i arbitrem zawodów lekkoatletycznych. Sędziował między innymi na Halowych Mistrzostwach Europy w Katowicach w 1975 roku. Zmarł 9 lutego 2007 roku w Hurth w Niemczech. Od kilku lat w Knurowie organizowany jest mityng lekkoatletyczny nazwany jego imieniem, w którym biorą udział uczniowie szkół ponadpodstawowych Powiatu Gliwickiego.

AW

Tekst powstał na bazie materiałów prasowych i historycznych