Kraj: ZMIANY W SKŁADANIU WNIOSKÓW NA DOWÓD OSOBISTY PRZEZ INTERNET

0
362
fot. mat.gov.pl

Od dnia 27 lipca 2021 r. nie możesz złożyć wniosku na dowód osobisty przez Internet. Powodem tej zmiany jest fakt, że w urzędzie trzeba będzie zostawić odciski palców oraz odręczny podpis posiadacza dowodu.

Dlaczego od 27 lipca nie  można składać wniosków online? Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości.

Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że znika możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty.

Składanie online wniosku o dowód będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.

W nowym dowodzie będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian – pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

A co w przypadku, kiedy nie ma się możliwości np. względu na chorobę, niepełnosprawność osobiście udać się do urzędu?

Można wówczas złożyć wniosek o dowód w miejscu, w którym przebywasz. Trzeba jednak umówić się bezpośrednio z najbliższym urzędem gminy, a urzędnik przyjdzie do domu w umówionym terminie i odbierze potrzebne dokumenty.

info: infor.pl