Czerwionka-Leszczyny: „Gotowanie na ekranie. Telewizja internetowa KGW.tv”

0
358

„Gotowanie na ekranie. Telewizja internetowa KGW.tv” – to nazwa projektu, którego realizację rozpoczęło Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk we współpracy z gospodyniami z terenu Czerwionki-Leszczyn.

„W naszych działaniach w ostatnim czasie bardzo koncentrujemy się na ratowaniu zabytków, zrealizowaliśmy dwa projekty w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Wspólnie dla dziedzictwa”, prowadzimy zbiórki publiczne. W tym roku nadal poruszamy się w przestrzeni dziedzictwa, tym razem jednak stawiamy na tradycje kulinarne, przypominamy o śląskich zwyczajach związanych z kulinariami, gotowaniem” – tłumaczy Michał Stokłosa, wiceprezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk. „Od samego początku wiedzieliśmy, ze jeżeli chcemy poruszyć temat gotowania i tradycji kulinarnych, to o pomoc możemy poprosić Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie naszej gminy” – dodaje Katarzyna Mazur, koordynator projektu.

Projekt „Gotowanie na ekranie. Telewizja internetowa KGW.tv” realizowany jest w ramach programu programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025 Edycja 2021, współfinansowanego ze środków Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Jak podkreślają przedstawiciele Stowarzyszenia głównym beneficjentem prowadzonych działań są seniorzy:

„To właśnie dla nich ostatnie półtora roku było zwłaszcza trudne. Ze względu na pandemię koronawirusa nie spotykali się, nie odbyło się wiele wydarzeń, które na stałe wpisały się od lat w kalendarz imprez w naszej gminie, takich jak dożynki, jarmark wielkanocny czy Święto Makówek, a w które seniorzy chętnie się angażowali. Stąd pomysł, żeby zrealizować działania które zaktywizują głównie ich” – mówią.

W ramach projektu nie tylko powstanie cykl programów kulinarnych, ale także profil na Facebooku poświęcony projektowi, stron internetowa poświecona dziedzictwu, w tym także Kołom Gospodyń Wiejskich, wydana zostanie również książka kucharska zawierająca przepisy wykorzystane podczas kręcenia odcinków programu. Dla seniorek zaangażowanych w projekt odbędzie się również cykl warsztatów.

„Jesteśmy po rekrutacji do projektu i już w tym momencie wiemy, ze w zaangażują się w niego wszystkie Koła Gospodyń działające na terenie gminy. Panie z ogromnym zaangażowaniem podeszły do projektu, już od czerwca planowały, co ugotują przed kamerami, a także w jakiej scenerii mogłoby się to odbyć” – mówi Sołtys Bełku oraz Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk Jolanta Szejka.

Wczoraj odbyły się nagrania do pierwszego odcinka programu. Przed kamerami zaprezentowały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Dębieńska, które ugotowały gulasz z dzika. Efekty ich pracy będzie można zobaczyć już na początku sierpnia na facebookowym profilu KGWtv oraz extra.Be

Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Rybnik za umożliwienie nam nagrań do programu na terenie Wzgórza Ramża” – dodaje Jolanta Szejka.

info: czerwionka-leszczyny.pl