NewsyRegion

Kraj: Specustawa regulująca problem koronawirusa

[SPECUSTAWA] Jednych koronawirus może bawić, drugich straszyć, ale niezależnie od wybranej opcji – pojawiła się specustawa regukująca problem konoronawirusa przy bezlitosnym użyciu Dziennika Ustaw („Przepisy ustawy stosuje się do zakażeń i choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2, zwanej dalej „COVID-19””).

Projekt przewiduje między innymi:
1) możliwość nakazania pracownikowi, aby wykonywał pracę zdalną;
2) w przypadku zamknięcia placówek typu żłobek, przedszkole – projekt przewiduje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, za nie więcej niż 14 dni;
3) wyłączenie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych do towarów i usług związanych z koronowirusem;
4) wyłączenie Prawa budowlanego w odniesieniu do „projektowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych, w tym zmiany sposobu użytkowania, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19” (???);
5) możliwość ubiegania się o zwrot wpłat na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny przez touroperatora, jeżeli wycieczka zostanie odwołana z powodu koronawirusa;
6) wyłącznie odpowiedzialności Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego i innych osób publicznych za szkody spowodowane „uzasadnionymi działaniami mającymi na celu przeciwdziałanie COVID-19” (!!!);

* * *

I teraz rzecz najważniejsza: premier i wojewoda dostaną prawo wydawania wiążących poleceniom podmiotom rządowym, samorządowym….. i prywatnym przedsiębiorcom:
„Art. 10. 2.Prezes Rady Ministrów, na wniosek wojewody, po poinformowaniu ministra właściwego do spraw gospodarki może, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, wydawać polecenia obowiązujące inne, niż wymienione w ust. 1, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz PRZEDSIĘBIORCÓW. Polecenia są wydawane w drodze decyzji administracyjnej, podlegają one natychmiastowemu wykonaniu z chwilą ich doręczenia lub ogłoszenia oraz NIE WYMAGAJĄ UZASADNIENIA.
3. Wykonywanie zadań, o których mowa w ust. 2, następuje na podstawie umowy zawartej z przedsiębiorcą przez właściwego wojewodę i jest finansowane ze środków budżetu państwa z części budżetowej, której dysponentem jest wojewoda.
4.Prace związane z prowadzeniem przygotowań do realizacji zadań, o których mowa w ust. 3, mające charakter planistyczny, są finansowane ze środków własnych przedsiębiorcy.
5.W przypadku ODMOWY zawarcia przez PRZEDSIĘBIORCĘ umowy, o której mowa w ust. 3, zadania wykonywane są na podstawie decyzji, o której mowa w ust. 2. W takim przypadku decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu”.

Powyższe oznacza, że jak przedsiębiorca dostanie telefon, że ma dokonywać przewozów albo projektować strony internetowe w celach związanych z przeciwdziałaniem koronawirusowi – to PRYWATNY PRZEDSIĘBIORCA MUSI TO POLECENIE WYKONAĆ!

I przypominam o wyłączeniu odpowiedzialności Skarbu Państwa i innych podmiotów za szkody wywołane przeciwdziałaniem koronawirusem w punkcie 6.

LINK do ustawy: https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/druk.xsp?nr=265&fbclid=IwAR39Z7-NGS8GDfT5oldiVhS8TwgLqUmMeq87B8mXqXDlB_Xs2nPSOlXjtRM