Kraj: Obowiązkowe badania kierowców po 65. roku życia? To bardzo możliwe!

0
441

Unia Europejska od stycznia 2024 roku wprowadza nowe przepisy dotyczące prawa jazdy. W myśl unijnego rozporządzenia, każdy senior po 65. roku życia będzie musiał wykonać obowiązkowe badania psychologiczne jeśli chce zachować swoje uprawnienia. Ma to celu zapewnienia większego bezpieczeństwa na drogach wszystkim użytkownikom ruchu oraz minimalizację ryzyka wypadków spowodowanych przez problemy z koncentracją i percepcją przestrzeni u starszych kierowców. Według badań seniorzy stwarzają takie samo zagrożenie na drogach co kierowcy w wieku od 18 do 24 lat.

Zgodnie z nową ustawą osoby po 65. roku życia będą musieli przejść dodatkowe badania psychologiczne w celu przedłużenia ważności swojego prawa jazdy. Jeżeli kierowca nie zda takiego testu, nie będzie mógł przedłużyć ważności dokumentu. Obecnie w Polsce wiek kierowcy nie jest żadną przeszkodą w prowadzeniu pojazdu, jeśli senior posiada bezterminowe prawo jazdy.

Unia Europejska w przyszłości ma zamiar wprowadzić kursy odświeżające dla seniorów powyżej 70. roku życia. Alternatywą ma być wydawanie starszym kierowcom uprawnień jedynie na okres 5 lat, po którym trzeba będzie powtórzyć badania.

Fot. Canva