Od 8 sierpnia można założyć całkowicie bezpłatne konto w banku albo w SKOK -u, czyli tzw. rachunek podstawowy. Prawo nakazuje, żeby taką usługę banki oferowały swoim klientom. 

Idea Podstawowego Rachunku Płatniczego jest prosta. Ma być za darmo, bez ukrytych opłat i ma umożliwić użytkownikom bezpłatne przeprowadzenie podstawowych operacji finansowych, choć będzie oferowany przez instytucje komercyjne.

Pomysł darmowych usług bankowych narodził się w Brukseli. Europosłowie uznali, że czas najwyższy skończyć z tzw. „wykluczeniem finansowym”, czyli brakiem możliwości przeprowadzania operacji finansowych oferowanych przez banki. Dlatego powstał projekt tzw. dyrektywy PAD (Payment Accounts Directive (Dyrektywa w sprawie Rachunków Płatniczych).

Dla kogo to konto

„Podstawowy rachunek płatniczy jest adresowany do konsumentów, którzy nie mają innego rachunku płatniczego w polskiej walucie, który byłby prowadzony na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a który umożliwia wykonywanie transakcji przewidzianych dla rachunku podstawowego” – czytamy w specjalnym komunikacie Komisji Nadzoru Finansowego. Wynika z tego, że „darmowe konta” są przeznaczone tylko dla tych osób, które nie mają żadnego innego konta w złotówkach.

– Z tego rachunku nie będzie mógł skorzystać kto tylko zechce. Warunkiem jest brak innych rachunków. Centralna informacja o rachunkach bankowych będzie dla banków narzędziem do weryfikacji klientów – przypomina przedstawiciel ZBP.

Naturalnie, jest też droga dla tych, którzy już mają konta, ale chcieliby zaoszczędzić, „bo i tak rzadko z nich korzystają”. Po prostu, wystarczy je zamknąć.

Co z tym kontem

Użytkownik Podstawowego Rachunku Płatniczego, dostanie nie tylko darmowe konto i darmową kartę płatniczą, ale też możliwość wykonania miesięcznie pięciu darmowych przelewów, w tym tzw. zleceń stałych, a także pięciu darmowych wypłat we wszystkich bankomatach na terenie kraju.

Karty „za zero” i brak możliwości dorobienia sobie przez banki

Banki nie będą mogły „odrabiać” sobie kosztów darmowych kont w opłatach za transakcje powyżej limitu. Ustawa zakazuje stosowania stawek odbiegających od „najczęściej stosowanych przez danego dostawcę w ostatnich 12 miesiącach w odniesieniu do transakcji tego typu”. Oznacza to, że jeśli bank pobierał za przelew w minionym roku 5 zł, to tyle samo zapłaci właściciel rachunku podstawowego za szósty i kolejne przelewy.

Do darmowego konta banki nie będą miały prawa oferować żadnych dodatkowych produktów finansowych, np. pożyczek, kredytów czy kart kredytowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here