Knurów: Uroczystości poświęcenia figurki św. Barbary okiem Tadeusza Puchałki

0
1053

Uroczysta msza święta w kościele pod wezwaniem św. Antoniego w Knurowie – Krywałdzie, podczas której dokonano poświęcenia figurki świętej Barbary, która to już niebawem zostanie ogłoszona patronką naszego miasta, dała początek wielkim uroczystościom w dniu jutrzejszym.

 Z całą pewnością można powiedzieć, że wymodlona przez knurowskich wiernych święta, PATRONKA GÓRNIKÓW,  już niedługo stanie się  nie tylko strażniczką „fedrującej braci”  ale wszystkich mieszkańców naszego miasta, nic więc dziwnego, że dzisiejsze uroczystości miały szczególnie bogatą oprawę. Mszę świętą sprawowali ks. dziekan Grzegorz Kusze, oraz proboszcz parafii św. Antoniego ks. Marek Kamiński. Ze swoimi harcerzami stanął przy ołtarzu ks. dr. harcmistrz Piotr Larysz. Po mszy świętej odbyło się krótkie nabożeństwo  poświęcone świętej męczenniczce, po czym dokonano ceremonii poświęcenia figurki, ceremonię prowadził ks. dziekan Kusze. W słowie do wiernych dziękował knurowskim harcerzom, oraz głównemu inicjatorowi uroczystości panu Bogusławowi Szygule, a także wszystkim mieszkańcom oraz licznie zgromadzonym gościom uczestniczącym w uroczystościach.

Tuż po ceremonii, figurkę przejęli harcerze. Procesja, którą prowadzili duchowni udała się do kapliczki, tam została złożona na ołtarzu. Był czas na pamiątkowe zdjęcia i lekcję historii, którą na życzenie księdza kapelana poprowadził przy pomniku pamięci Bogusław Szyguła. Miasto na węglu stojące, którego symbolem – powtarza wielu, obok bryły węgla, przelanej krwi, i kropli ludzkiego potu będzie święta, która jak żadna inna bliska jest naszemu miastu. Cóż -święta, to święta, i każda jest nam równie droga, lecz trudno się nie zgodzić, że ta „górnicza” otoczona będzie przez nas szczególną miłością. Święta Barbara – patronka mojego miasta.

Rad jestem z tego a wy?

 

materiał: Tadeusz Puchałka