InformacjeKnurówKultura i rozrywka

Knurów: Ruszyły zgłoszenia do tegorocznej edycji „Knurowiska”!

W czerwcu bieżącego roku w naszym mieście odbędzie się wyjątkowe wydarzenie muzyczne skierowane do fanów dobrego, mocnego brzmienia. Mowa o Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Rockowych „Knurowisko” organizowanym przez Centrum Kultury w Knurowie czyli festiwalu dla kapel z ognistym potencjałem, które nie są związane kontraktem z żadną wytwórnią muzyczną, grające szeroko rozumianą muzykę rockową.

Będzie to druga edycja przeglądu, która ma charakter konkursu i jego celem jest promocja rocka. Pierwsza miała miejsce w 2023 roku. Wówczas w finale wystąpili: Enter Praise, Fuzja, Hrust, Solum oraz One Step, które decyzją jury zostało zwycięzcą festiwalu.

Wczoraj rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń w postaci przesłania do organizatorów wydarzenia materiału demonstracyjnego zawierającym dwa utwory od zespołów, które zamierzają zaprezentować się na festiwalu. Następnie specjalnie powołana Komisja Artystyczna dokona weryfikacji i wyłoni pięć formacji konkursowych oraz dwie rezerwowe, które zakwalifikują się do koncertu finałowego. Ten odbędzie się 8 czerwca w Art CK w Knurowie przy ulicy Witosa, gdzie dojdzie do wyłonienia laureatów.

„Mówią: 'Rock’n roll umiera!’. A ja na to: 'Ja, yhym’ (śmiech). Stary dobry rock’n roll ma się dobrze, ale trzeba dać mu warunki do rozwoju w takich miejscach jak knurowski Hard Rock. Widzimy że młodzi pchają się do nas dosłownie drzwiami i oknami, a mamy kilka takich w naszej piwnicy. Kolejnym etapem jest udostępnienie możliwości zaprezentowania twórczości młodych kapel, sfinansowania ich oraz zaistnienia w przestrzeni medialnej jak i w social mediach” – mówi inicjator festiwalu Zbyszek Nosiadek.

„Nasze 'Knurowisko’ daje wszystko, co kapeli potrzebne czyli ogólnopolską promocję, rozwój i nagrody umożliwiające podbić świat. A mnie jako lokalnemu patriocie i knurowianinowi z dziada pradziada zależy również na promocji miasta. Czy Knurów może stać się rockandrollową stolicą Polski? Ja wierzę, że tak. Mamy już 'HardRock’, 'Jam Session’, teraz 'Knurowisko’. Otrzymaliśmy w drugiej połowie zeszlego roku fantastyczne miejsce, a mianowicie nowy Dom Kultury przy ulicy Witosa, który umożliwił nam organizowanie imprez na światowym poziomie. Czekajcie z niecierpliwością na kolejne wydarzenia bo obiecałem, że po 'pięćdziesiątce’ nie spocznę i słowa dotrzymuję” – dodaje.

Podczas finału każda kapela biorąca udział w konkursie będzie musiała wykonać maksymalnie trzy utwory, a jej występ nie może przekraczać dwudziestu minut. Zespół, który wygra „Knurowisko” otrzyma szansę występu podczas tegorocznych Dni Knurowa.

Więcej informacji na temat przeglądu zespołów rockowych na stronie internetowej www.knurowisko.pl

Fot. Agnieszka Łyko