InformacjeKnurówNewsyz ostatniej chwili

Knurów: Przekaż PÓŁTORA PROCENT na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego!

Połowa lutego, to czas kiedy każdy podatnik może złożyć roczne zeznanie podatkowe do właściwego urzędu skarbowego. To właśnie wtedy możemy dobrowolnie przekazać część naszego podatku na rzecz dowolnej organizacji pożytku publicznego. W roku 2024 podatnicy mają możliwość przekazania nie 1,5% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego.

Według statystyk niecałe 60% Polaków korzysta z możliwości przekazania części swojego podatku rozliczając PIT. Nie jest to wynik godny pochwały, ale można go poprawić. Przekazanie 1,5% jest dobrowolne, a sam podatnik z punktu widzenia finansów nic nie zyskuje, ale też nic nie traci.

Rozdysponowuje on jedynie kwotą, którą i tak musiałby przekazać na rzecz Skarbu Państwa. Tym sposobem może bezpośrednio wpłynąć na to, do kogo trafią pieniądze z jego podatków, więc zysk podatnika jest moralny.

Organizacje pozarządowe istnieją między innymi po to, by artykułować i zaspokajać potrzeby stosunkowo małych grup społecznych, którymi państwo z różnych przyczyn nie jest w stanie zajmować się w pożądanym zakresie. Przekazanie 1,5% podatku pozwala organizacjom pożytku publicznego nieść pomoc wielu potrzebującym, a każdy z nas może w tym mieć swój udział.

Dlaczego warto zdecydować się na taki krok?

PO PIERWSZE:
Jest przede wszystkim aspektem dobroczynności. Często angażujemy się w różnego rodzaju zbiórki i akcje charytatywne. Przekazanie 1,5% podatku jest bardzo podobne do wpłacenia darowizny na konkretny cel. Dzięki takiemu postępowaniu dajesz dobry przykład innym jako wzór do naśladowania.

PO DRUGIE:
1,5% to niewielka część podatku dochodowego i może wydawać się, że Twój wkład będzie minimalny. W połączeniu jednak z innymi będzie on wręcz ogromny.

PO TRZECIE:
Procedura przekazania 1,5% podatku jest bardzo prosta i wygodna. Należy wypełnić zaledwie dwa dodatkowe pola w zeznaniu rocznym.

PO CZWARTE:
Masz realny wpływ na to, do kogo trafią pieniądze. Możesz wesprzeć rehabilitację podopiecznego danego stowarzyszenia, wpłacić datek na schronisko dla zwierząt czy dołożyć cegiełkę do rozwoju działalności statutowej dla danej instytucji. Jest wiele innych możliwości, ale Ty podejmujesz ostateczną decyzję.

PO PIĄTE:
Wiele organizacji informuje na swoich stronach internetowych za pomocą sprawozdań na co zostały przekazane dochody z 1,5% podatku. Widzisz więc efekty działalności danej instytucji i możesz dokonać oceny czy odpowiednio zostały spożytkowane pieniądze publiczne.

JAK PRZEKAZAĆ 1,5% PODATKU?

W oświadczeniu podatnik umieszcza w dedykowanym polu numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (numer KRS) wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego oraz przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1,5%.

Bardzo istotne jest właściwe podanie danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS organizacji, spowoduje, że pieniądze nie będę przekazane na rzecz organizacji (korekta tych danych może okazać się niemożliwa).

Podatnik może także podać cel szczegółowy, na jaki chciałby, aby zostało przeznaczone 1,5% podatku. Jednakże zadeklarowany cel nie jest wiążący dla organizacji pożytku publicznego. Podatnik wskazuje także, czy wyraża zgodę na przekazanie wybranej organizacji pożytku publicznego swoich danych (imienia, nazwiska i adresu wraz z informacją o kwocie przekazanej w ramach 1%), czy woli pozostać anonimowy.

Przekazanie 1,5% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego nastąpi, jeżeli podatnik złoży oświadczenie w terminie do 30 kwietnia 2023 roku w zeznaniu rocznym lub na formularzu PIT-OP. Kwota wynikająca z deklaracji zostanie przekazana nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

Organizacje, które są uprawnione do otrzymania 1,5% podatku zamieszczane są na stronie Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/), a także na stronie Ministerstwa Finansów (https://www.podatki.gov.pl/wyszukiwarki/wyszukiwarka-opp/).

Podmiotami uprawnionymi do przekazania 1,5% podatku są wszyscy podatnicy rozliczający w danym roku podatkowym przychody podlegające opodatkowaniu, a niezwolnione z opodatkowania. Z prawa do przekazania 1,5% podatku należnego organizacji pożytku publicznego mogą więc skorzystać podatnicy rozliczający się za pomocą skali podatkowego (czyli tzw. zasad ogólnych, tj. osiągający przychody z pracy, umów zlecenia, praw autorskich czy innych źródeł, a także osoby samozatrudnione opodatkowane wg skali podatkowej), podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a także podatnicy rozliczający przychody ryczałtowe wskazane w ustawie o PIT.

Więcej informacji o akcji przekazania 1,5% podatku można znaleźć również na stronie: https://www.poltoraprocent.org/

JEŚLI NIE WIECIE KOMU PRZEKAZAĆ 1,5% Z WŁASNEGO ZEZNANIA PODATKOWEGO, TO POMAGAMY ZDECYDOWAĆ 🙂

1. Stowarzyszenie „Cała Naprzód”

Kim jesteśmy?
Stowarzyszenie „Cała Naprzód” od 2009 roku zajmuje się wspieraniem osób z niepełnosprawnością oraz osób, które znalazły się w trudnej sytuacji zdrowotnej.

Co robimy?
Zajmujemy się wsparciem kierowanym do osób z niepełnosprawnością, do ich opiekunów i każdej innej osoby, której pośrednio lub bezpośrednio dotyczy problem niepełnosprawności.

Jak to robimy?
Naszą zasadą jest poszanowanie godności wszystkich ludzi. Organizujemy imprezy społeczne, kulturalne, sportowe, w których uczestniczyć może każdy, a z których całkowity dochód jest przeznaczany na wsparcie podopiecznych Stowarzyszenia.

Ilu osobom pomagamy?
Łącznie udało nam się zaspokoić potrzeby ponad 100 osób. Obecnie pod naszymi skrzydłami jest prawie 50 podopiecznych.

Kim te osoby są?
To z dużym prawdopodobieństwem ktoś z Twojego otoczenia. Być może sąsiad, być może dziecko koleżanki z klasy, być może znajomy znajomego. Działamy lokalnie wspierając osoby, których możliwości finansowe są mniejsze niż wydatki ponoszone w związku z leczeniem.

Po co nam te 1,5%?
Bo w ten sposób możemy działać nie pobierając żadnej prowizji od naszych podopiecznych – to nas wyróżnia wśród innych organizacji pomocowych.
Prowadzimy sporo inicjatyw, szkolimy siebie i innych, współpracujemy z innymi organizacjami, wspieramy naszych podopiecznych jak możemy najlepiej. To wszystko jest możliwe dzięki 1,5% podatku.

Dlaczego to ważne?
Bo na co dzień państwo nie pyta nas co chcemy zrobić ze swoimi podatkami. Tylko ten jeden raz w roku mamy szansę wypowiedzieć się i mamy pewność, że nasze zdanie w tej kwestii zostanie wysłuchane. Mamy głos – nie zmarnujmy go!

Dziękujemy za możliwość i wsparcie nas w kampanii 1,5% – robicie dobrą robotę!

2. Wspieraj Feliksówkę – miejsce spotkań

Przekaż 1,5% na Feliksówkę
KRS 0000273051
Cel szczegółowy: ZHP Hufiec Gliwice Feliksówka

ZHP Chorągiew Śląska – Hufiec Ziemi Gliwickiej
Al. Przyjaźni 9
44-100 Gliwice

Nr konta: 27 2030 0045 1110 0000 0417 1880
Tytuł wpłaty: DAROWIZNA FELIKSÓWKA

3. Concordia Knurów

Wsparcie dla naszego ⚪️🟢⚫️ Klubu przez przekazanie 1,5% podatku to szansa na rozwój talentów i stworzenie lepszych warunków szkoleniowych dla naszych młodych piłkarzy.

Z góry dziękujemy 🤍💚🖤

4. MTS Knurów

❤️PODARUJ NAM SWOJE 1,5%❤️

Wspieraj rozwój kobiecej piłki nożnej w Knurowie!

Przekaż nam 1,5 % swojego podatku. 🤩

Miejskie Towarzystwo Sportowe Knurów ➡️
Numer KRS 0000719109

5. Fundacja Gram, Kibicuję, Pomagam

RÓBMY DOBRO MIMO WSZYSTKO!!
„Nie możemy pomóc, każdemu ale każdy może pomóc komuś”

6. Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza

Nasze 100% za Wasze 1,5% 🔥

7. Fight Club Knurów

Przekaż 1,5% podatku na Stowarzyszenie FIGHT CLUB KNURÓW🙂🇵🇱
Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciał byś wesprzeć naszą działalność możesz to zrobić przekazując 1,5% podatku.
To część Twojego podatku, bez dodatkowych kosztów 😉

Jak to zrobić ? Wszystko znajdziesz na poniższych zdjęciach!

8. OSP Szczygłowice

🚨 1.5% podatku dla OSP Szczygłowice🚨
💢 Wiesz, że o swoje bezpieczeństwo możesz zadbać razem z nami? 💢
👩‍🚒 Zachęcamy do przekazania 1,5% z rozliczenia podatku PIT 2023 na rozwój Naszej jednostki i MDP. 🚒
🔺Składając swoje zeznanie podatkowe jako Organizację Pożytku Publicznego wskaż nasze OSP koniecznie wypisując KRS oraz cel szczegółowy 🔺
KRS: 0000116212
Ochotnicza Straż Pożarna Szczygłowice w Knurowie
44-193 Knurów ul. Zwycięstwa 42

9. Pomoc Krystianowi Leśniakowi

Witamy was bardzo serdecznie i bardzo prosimy o przekazanie 1,5% na leczenie i rehabilitację Krystiana. To właśnie między innymi dzięki temu Krystek może być rehabilitowany, co jest bardzo potrzebne, a jak już wiecie większe skupienie jest na jego nóżki. Nie możemy zostawić tego, co już wypracowaliśmy, dlatego bardzo prosimy o przekazanie 1,5% na Krystka

Dziękujemy za wszystko co do tej pory zrobiliście dla Krystiana ❤️🙏

10. Agnieszka Bogusz

Dziękuję za dotychczasową pomoc, pamiętajcie o mnie przy najbliższych rozliczeniach pit.

Jeśli jesteś organizacją, która zawiera status pożytku publicznego i działasz na terenie Knurowa lub okolic, to zgłoś się do nas! Wyślij na nasz adres mailowy redakcja@iknurow.pl opis działalności i grafikę promującą przekazanie 1,5% podatku na Twoją organizację, a my ją tutaj opublikujemy 🙂