Knurów: Połączenie autobusowe do Rybnika jednak powstanie?

0
183

Knurów: Połączenie autobusowe do Rybnika jednak powstanie?

Od kilku miesięcy trwają dyskusje o możliwości uruchomienia połączenia autobusowego, który skomunikuje Knurów z Rybnikiem. Międzygminny Związek Komunikacyjny w Jastrzębiu-Zdroju w listopadzie zeszłego roku poinformował o planowanych zmianach dotyczących rozkładu jazdy linii autobusowych, kursujących na terenie Czerwionki-Leszczyn. Wraz z rozpoczęciem 2022 roku miało zostać uruchomione bezpośrednie połączenie autobusowe z Knurowa do Rybnika. Planowano utworzyć dwie linie autobusowe na terenie naszego miasta, które miały zawozić pasażerów do Rybnika oraz Dębieńska.

Mieszkańców Knurowa najbardziej interesowało połączenie właśnie z Rybnikiem. Linia nr 302 miała być rozwiązaniem na wykluczenie transportowe obu miast. Planowo autobus ten miał kursować na odcinku Rybnik Dworzec Autobusowy – Leszczyny Czereśniowa przez Szczygłowice. W Knurowie obsługiwane miały być przystanki: Szczygłowice Kościół, Szczygłowice Skrzyżowanie, Szczygłowice Kopalnia oraz Szczygłowice Centrum Przesiadkowe.

Utworzenie takich połączeń miało jednak spowodować, że linia 194 funkcjonująca w ramach ZTM Katowice zostałaby skrócona do relacji Gliwice – Szczygłowice, a linia 195 miałaby zostać poddana likwidacji. Mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn wyrazili sprzeciw w postaci petycji, gdzie zebrano blisko 2000 podpisów. Protest okazał się skuteczny i odłożono w czasie wprowadzenie jakichkolwiek zmian w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej.

Temat jednak powraca, rozpoczęły się właśnie konsultacje społecznie, w których potencjalni pasażerowie mogą wypowiedzieć się w sprawie ewentualnych zmian w rozkładach jazdy. Czasu jest niewiele ponieważ od września tego roku MZK Jastrzębie planuje uruchomić nowe połączenia autobusowe. Ważną zmianą dla mieszkańców Knurowa jest utworzenie linii 302 oraz 303. Ta pierwsza połączy Rybnik z Leszczynami a trasa będzie przeprowadzona przez Szczygłowice, Książenice i Kamień. Według wstępnych planów linia 302 wykona 21 kursów w dni robocze, ale ma także funkcjonować w soboty i niedzielę. Natomiast linia 303 relacji Szczygłowice Centrum Przesiadkowe – KWK Dębieńsko będzie kursować Książenice, Kamień, Leszczyny, Stanowice i Czerwionkę.

Dobrą informacją jest także to, że trasa linii autobusowych 194 i 195 funkcjonujące przez ZTM Katowice pozostaną bez zmian. Nowy rozkład jazdy MZK Jastrzębie będzie udostępniony w okresie wakacyjnym, a wejdzie w życie 1 września 2022 roku.

AW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here