Szkolna Ekspedycja
Pilchowice – Wietnam
przez Knurów
12.06-28.06.2019

12 czerwca rusza siedemnasta odsłona projektu Szkolna Ekspedycja. Jedenastka uczniów klas turystycznych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Pilchowic oraz jedna uczennice Zespołu Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie z kierunku: turystyka, wyrusza na ekspedycję do Wietnamu.

Nasz Skład:
Anna Piotrowska, Zofia Góra, Ewa Pęcikiewicz, Emilia Szynkowska, Julia Kołodziej, Weronika Ścieranka, Magdalena Twardowska, Jakub Dzida, Kamil Kucharz, Cezary Nowak i Kacper Imiołek (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach) oraz Milena Błędzińska (Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie). Opiekunem będzie nauczyciel pilchowickiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Pani Paulina Skocz a kierownikiem wyprawy Adam Ziaja (nauczyciel w obu szkołach).

Młodzieżowym kierownikiem wyprawy został wybrany Kacper Imiołek jeden z najbardziej doświadczonych członków projektu.

Główny cel wyprawy:
Kurs Gotowania! posmakować obłędnie świeżej, aromatycznej kuchni Wietnamu i nauczyć jak zrolować sajgonkę!

Kuchnia wietnamska – smaczna, zdrowa, sycąca i niezwykle kolorowa! Uznawana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. Nie ma tu ociekających tłuszczem mięs i gęstych sosów. To różnorodność smakow i aromatów. Dominują zawsze świeże owoce i warzywa, zioła i aromatyczne przyprawy, kiełki, ryby, owoce morza, ryż oraz makaron ryżowy.

Odprawa przed ekspedycją odbyła się w pilchowickim Zespole Szkolno-Przedszkolnym 5 czerwca o godzinie 17:00. Podczas spotkania został przedstawiony zarys wyprawy, ogłoszony został główny cel, rodzice podpisali stosowne dokumenty, a młodzież zaprezentowała się w ekspedycyjnej odzieży. Zostali także przedstawieni organizatorzy oraz partnerzy projektu:
Po raz czwarty organizatorem ekspedycji jest Stowarzyszenie Carpe Diem z Gliwic, które powstało by kontynuować tradycje Szkolnej Ekspedycji i zwiększyć moc projektu.
Wśród zaproszonych szkół do projektu mamy tradycyjnie już: Zespół Szkolno-Przedszkolny z Pilchowic i Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie.
Patronat honorowy objęła: Gmina Pilchowice i Powiat gliwicki.
Wśród Partnerów projektu mamy 13 firm, od których otrzymaliśmy wsparcie techniczne i finansowe.
Dzięki ich zaangażowaniu mamy odzież wyprawową, magnesy z logiem wyprawy, ubezpieczenie, smsy bez limitu, projekty graficzne, mapę wyprawy oraz już niedługo interaktywną mapę zdrapkę, sprzęt komputerowy, internet podczas wyprawy oraz mentalne przygotowanie uczestników do ekspedycji!
Są marki regularnie wspierające nasz projekt: Grupa NIEKOTRANS-NOVA, Cukiernia Surdel, Bank Spółdzielczy z Sośnicowic, SMSAPI, Klava, Etylina Agencja Reklamowa, Mentalnie.pl, Dietolubni – zdrowe odżywianie bez tajemnic i SMART geomatic.
oraz nowe marki: Hamster Polska, GESAnet, Ośrodek Wczasowy SEA STARS Premium oraz Katarzyna i Mariusz Kucharz.
Patronat medialny nad ekspedycją objęli: Nowiny Gliwickie, Przegląd Lokalny, Nasza Gmina, Wiadomości Powiatu Gliwickiego, infogliwice.pl – portal i telewizja, Iknurow.pl, Radio 90 i Telewizja Regionalna TVT.

Plan na pierwsze dni:
Swoją przygodę rozpoczniemy w Katowicach na dworcu PKP w środę 12 czerwca o godzinie 05:45, skąd pociągiem udamy się do Warszawy. O godzinie 15:00 mamy wylot do Dubaju i po 4 godzinach oczekiwania udamy się w dalszą drogę do Wietnamu. W Hanoi zameldujemy się w czwartek około 13:15. Planujemy przemierzyć Wietnam od Hanoi do Ho Chi Minh City, ale szczegółowy plan wyjazdu ustali nam życie!

Drogę powrotną rozpoczniemy 27 czerwca w godzinach późno wieczornych od przelotu na trasie Ho Chi Minh City – Dubaj. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich meldujemy się o 4:00 rano 28 czerwca, a już po 4 godzinach wylatujemy do Warszawy i dalej pociągiem do Gliwic. Tego samego dnia o godzinie 20:24 wysiądziemy z pociągu na gliwickim dworcu i zakończy się XVII Szkolna Ekspedycja.
Przygody pilchowickich i knurowskich uczniów można śledzić na www.fb.com/ekspedycja – na bieżąco będą wysyłane zdjęcia i publikowane relacje.

NOWOŚCI!
Aktualną pozycję Ekipy Szkolnej Ekspedycji można śledzić na MAPIE. Dzięki technologii satelitarnej inReach firmy Garmin, co 10 minut nasze urządzenie będzie wysyłało sygnał lokalizacyjny z aktualną pozycją! (Urządzenie zakupione z projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich „Dobre wykształcenie – lepsza praca” realizowanego przez Powiat gliwicki w Zespole Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie).
Link do Mapy: https://eur-share.inreach.garmin.com/szkolnaekspedycja

Firma GESAnet wyposażyła Ekipę Szkolnej Ekspedycji w Internet, dzięki któremu podczas zwiedzania Wietnamu będziemy mieli możliwość prowadzenie relacje LIVE na fb! Oj będzie się działo 

„Szkolna Ekspedycja” to projekt edukacyjny, który został zapoczątkowany w Zespole Szkół w Pilchowicach w 2011 r.. Założeniem projektu jest promowanie wśród młodzieży turystyki backpackingowej – plecakowej, uczącej uczniów życia, zaradności i samodzielności. Wszystkie wyprawy są planowane i organizowane przez uczniów i opiekunów. Członkowie ekspedycji nastawieni są na poznawanie i chłonięcie zwiedzanych krajów bez wytchnienia – wakacje wypoczynkowe pozostawiają sobie na dorosłe życie. Dotychczas w ramach projektu zostało zorganizowanych szesnaście ekspedycji: Maroko, Norwegia, Gruzja, Sri Lanka, Armenia, Sahara Zachodnia, Indie x 2, Turcja, Tajlandia, Indonezja, Kambodża, Chiny, Finlandię, Malezja (z Singapurem) i Korea Południowa. Taka forma turystyki pozwala poznać ludzi, kulturę i zwyczaje zwiedzanego kraju od podszewki. Podczas organizacji ekspedycji uczniowie zdobywają doświadczenie w wielu dziedzinach życia. Uczestniczą w zajęciach z marketingu w agencji reklamowej, uczęszczają na szkolenia z treningu mentalnego, prowadzą wykłady podróżnicze przed licznymi grupami słuchaczy, udzielają wywiadów w radiu i przed kamerą, są gośćmi programów radiowych, publikują autorskie teksty w lokalnej prasie, prezentują swoje prace na wystawach fotograficznych, szlifują języki obce oraz uczą się dysponowania małym budżetem podczas życia codziennego. Promują w świecie swój region i kraj. Od XIV odsłony projektu organizatorem wyjazdów jest Stowarzyszenie Carpe Diem z Gliwic.