Gliwice: Czas na letnie kąpiele

0
1028

Pogoda dopisuje, słońce nas rozpieszcza, wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Zanim zabrzmi ostatni dzwonek, ruszy sezon wodny – w połowie czerwca nad jeziorem w Czechowicach, kilka dni później na kąpielisku „Leśnym”. Co warto wiedzieć przed sezonem?

Sezon kąpielowy w Ośrodku Wypoczynkowym „Czechowice” rozpocznie się w sobotę 15 czerwca. Ratownicy będą czuwać nad bezpieczeństwem kąpiących się we wszystkie dni tygodnia – do końca czerwca w godz. od 10.00 do 18.00, w lipcu w godz. od 10.00 do 20.00, a od 1 sierpnia do 1 września w godz. 10.00 do 18.00.

Za wstęp na teren ośrodka płacą osoby powyżej 16. roku życia (3 zł). Wypożyczenie sprzętu wodnego to koszt od 5 do 15 zł za godzinę. Na parkingu zapłacimy 2 zł za rower, 5 zł za samochód.

Do dyspozycji odpoczywających jest plaża, plac zabaw, wypożyczalnia sprzętu wodnego, boiska, pole namiotowe, punkty gastronomiczne i grilowisko oraz park linowy, stadnina koni i miejsce dla rolkarzy. Działa tam także Czeszki Wake Park Gliwice, z którego chętnie korzystają miłośnicy wodnych ślizgów na desce.

Nad czystością wody czuwa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gliwicach. W trakcie sezonu woda z jeziora jest badana minimum czterokrotnie. Więcej informacji można znaleźć w Serwisie Kąpielowym na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej (www.sk.gis.gov.pl).

19 czerwca, wraz z ostatnim szkolnym dzwonkiem, otworzą się bramy Kąpieliska Leśnego na Koperniku. Udekorowany palmami teren to przedsionek prawdziwych wakacji. Fani kąpieli mają tam do dyspozycji trzy baseny, zjeżdżalnię o wysokości  7 m i długości 73 m. Przy wejściach do basenów zamontowano zraszacze, które pomagają w utrzymaniu czystości na bieżąco badanej wody.

Dzieci mogą korzystać z  brodzika, dmuchanych atrakcje wodnych oraz placu zabaw, a amatorzy aktywności sportowych z boiska do siatkówki plażowej i wodnego toru do jazdy na desce. Nad bezpieczeństwem plażowiczów, w godzinach funkcjonowania – czyli od godz. 10.00 do 19.00 – będą czuwać ratownicy. Kasy biletowe będą czynne do godz. 18.30.

Na terenie kąpieliska znajdują się punkty gastronomiczne, zamykane depozyty, przebieralnie i sanitariaty. Przyjezdni mają do dyspozycji dwa parkingi od strony krytej pływalni „Olimpijczyk”.. Za bilet wstępu trzeba zapłacić od 6 do 12 zł, ale dla dzieci do lat trzech wstęp jest bezpłatny. Przewidziano też zniżki dla użytkowników programu Rodzina 3+.

Info: gliwice.eu