Wczoraj w Knurowie czynności wykonywał policyjny pirotechnik. Policję wezwali pracownicy prowadzący remont budynku, po tym, jak znaleźli ukryte w podłodze metalowe pudełko.

Około godz. 14.00 w Knurowie przy ul. Dworcowej na strychu budynku wielorodzinnego, w podłodze przybudówki, podczas prac budowlanych robotnicy ujawnili metalowe pudełko po herbacie i ukrytą w nim przez prawie 100 lat amunicję strzelecką. Były tam: 78 naboi kalibru 7,35 mm, amunicja typu flobert 6 mm w ilości 2 szt., amunicja flobert 7 mm w ilości 7 szt. oraz 29 ołowianych pocisków kalibru 6 mm bez ładunku miotającego. Charakterystyczne pudełko po herbacie z pierwszych lat XX wieku wskazuje, że ten „skarb” ten mógł zostać ukryty przez kogoś w tamtym czasie.

Amunicja Floberta została skonstruowana w 1845 roku we Francji. To jeden z pierwszych konstrukcyjnie scalonych pocisków — naboi z metalową łuską i zapłonem obrzeżnym. W nabojach Floberta w zasadzie nie ma prochu, a dla wyrzucenia pocisku jest wykorzystywana energia detonacji materiału wybuchowego spłonki. Produkowane są do dzisiaj i służą zazwyczaj do celów szkoleniowych.

Info: KMP Gliwice