Knurów: Intensywne opady śniegu oraz ujemne temperatury to niezwykle trudny okres nie tylko dla kierowców

0
228

Zima to czas szczególnie niebezpieczny dla osób w kryzysie bezdomności, a także m.in. samotnie mieszkających osób starszych. Należy pamiętać, że nadmierne wychłodzenia organizmu stanowi realne zagrożenie życia. Dlatego w tym okresie niezwykle ważne jest reagowanie na wszelkie sytuacje, mogące skutkować hipotermią.

To często od naszej reakcji może zależeć ludzkie życie. Nie możemy pozostawić bez pomocy osoby leżącej w śniegu czy śpiącej na przystanku. Absolutne minimum to sprawdzenie podstawowych funkcji życiowych. Infografikę z algorytmem postepowania w przypadku hipotermii wrzucamy w komentarzu do posta!

Pamiętajmy aby reagować! W przypadku realnego zagrożenia życia i zdrowia korzystajmy z numeru alarmowego 112.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiona została całodobowa, bezpłatna infolinia dla osób w kryzysie bezdomności. Pod numerem 987 można uzyskać informacje w zakresie miejsc noclegowych oraz jadłodajni dla osób bezdomnych.

Pomocny może okazać się również kontakt z lokalną Strażą Miejską pod numerem 986, także w sprawie bezpańskich zwierząt narażonych na działanie mrozu.

W Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa możemy korzystając z opcji „osoba bezdomna wymagająca pomocy” zaznaczyć miejsca w których mogą znajdować się osoby w trudnej sytuacji.

Info: Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza Knurów