KMP Gliwice: Kolizja, jakich wiele, jednak wydało się coś jeszcze…

0
318

Kolizja, jakich wiele, jednak wydało się coś jeszcze…

 

Gdzie ruch samochodowy, tam i stłuczki. Kolizje się zdarzają i zdarzać będą. Bywa jednak, że w takich sytuacjach wychodzą na jaw nieprawidłowości, bardzo dotkliwe finansowo. Przekonał się o tym kierowca ciężarówki. Niemało zapłaci też przedsiębiorca – właściciel pojazdu.

W sobotę wczesnym popołudniem na skrzyżowaniu ulic Wilsona i Szpitalnej w Knurowie osobowy opel insignia zderzył się z samochodem ciężarowym marki Volvo. Do obsługi zdarzenia skierowano patrol gliwickiej drogówki. Policjanci stwierdzili, że osobówka, zamiast skręcić w prawo na tzw. zielonej strzałce, pojechała prosto, doprowadzając do kolizji z prawidłowo jadącą ciężarówką. Kierowca opla został ukarany mandatem w wysokości 1500 zł. Na tym jednak obsługa zdarzenia się nie skończyła.

W trakcie rutynowego sprawdzania dokumentów okazało się, że kierowca auta ciężarowego również zapłaci mandat. Jego przewinieniem było niezarejestrowanie aktywności na karcie tachografu. W tym przypadku nałożono mandat karny w wysokości 2 tys. zł i na trzy miesiące zatrzymano prawo jazdy.

Funkcjonariusze sporządzili ponadto dokumentację do decyzji administracyjnej wobec właściciela firmy transportowej z powiatu gliwickiego – 5 tysięcy złotych za jazdę bez karty, a 2 tysiące za brak badań technicznych.

 

Warto nadmienić, że nasi policjanci realizują też służby wyjazdowe w innych miastach – mają zadania kierunkowe, polegające na kontroli czasu pracy kierowców aut wyposażonych w tachografy. Co ciekawe, w trakcie jednej z takich służb, w rejonie Rybnika, ten sam funkcjonariusz ujawnił, że inny kierowca, dokładnie tej samej firmy transportowej, również kierował pojazdem bez włożonej do tachografu karty. Te okoliczności będą z pewnością wzięte pod uwagę przez organy kontrolne.

 

Przedsiębiorcy transportowi powinni pamiętać: łamanie norm prawnych, m. in. dotyczących stanu technicznego pojazdów czy tachografów, to nie tylko przejaw nieuczciwej konkurencji – zagraża także bezpieczeństwu w ruchu drogowym i jest surowo karane.

info: kmp gliwice