Katowice/Czerwionka-Leszczyny: 25-lecie Samorządu Województwa Śląskiego

0
330
25 września świętowano 25-lecie Samorządu Województwa Śląskiego.
Równo 25 lat temu zadecydowano o zmniejszeniu liczby województw do 16, tworząc regiony niejako od nowa. Jubileusz stanowi okazję do uhonorowania zasłużonych dla województwa śląskiego. W gronie nagrodzonych znalazł się obecny radny, a wcześniej Przewodniczący Sejmiku Śląskiego Grzegorz Wolnik, który związany jest także z Gminą i Miastem Czerwionka-Leszczyny, pełniąc funkcję Pełnomocnika ds. planowania, rozwoju i gospodarki w Urzędzie Gminy i Miasta.  

Podczas sesji Sejmiku Województwa Śląskiego nadano Złote i Srebrne Honorowe Odznaki za Zasługi dla Województwa Śląskiego.– Wielkim zaszczytem i dumą jest być tutaj wśród architektów reformy samorządowej. Był to wyjątkowy moment w historii naszej demokracji, bo samorządowcy tchnęli nowe życie w małe ojczyzny, angażując się w proces tych zmian całym sercem.

To właśnie dzięki samorządom Polska jest silna, a każdy włodarz – wójt, burmistrz, prezydent, marszałek może pokazać dziesiątki inwestycji zmieniających wizerunek rzeczywistości, która nas otacza. Samorząd jest w praktyce pewnego rodzaju sztafetą. Odbywa się ona z poszanowaniem pomysłów poprzedników, które często są kontynuowane. Potrafimy myśleć o naszym regionie patrząc w przyszłość, programując ją, otwierać się na kolejne inwestycje, rozwój województwa zostawiając je w dobrej kondycji dla kolejnych pokoleń. Dziś na tle innych regionów mocno się wyróżniamy. A samorządowcom życzę wszystkiego co najlepsze na kolejne lata – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Gościem specjalnym sesji był jeden z architektów reformy samorządowej, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek.

– Chcieliśmy zmienić kraj, a punktem wyjścia była idea Solidarności stanowiąca fundament dla samorządów. Bo państwo ma służyć obywatelowi. Krokiem ku takiemu modelowi było uspołecznienie rządzenia i gospodarki. A odpowiedzią na to jest samorząd, zaś warunkiem odzyskanie państwa dla obywateli, tworzenie społeczeństw obywatelskich w oderwaniu od dyktatu jednej partii. Władze centralne w praktyce miały stanowić rolę pomocniczą dla samorządów – mówił prof. Jerzy Buzek.

Były premier i szef PE znalazł się w gronie uhonorowanych Złotymi Honorowymi Odznakami Zasłużonych dla Województwa Śląskiego. Odznaczenia otrzymali ponadto: byli marszałkowie Wojciech Saługa, Bogusław Śmigielski i Michał Czarski, obecny marszałek Jakub Chełstowski, byli przewodniczący Sejmiku, Ryszard Ostrowski, Jan Kawulok, Andrzej Gościniak i Grzegorz Wolnik, skarbnik województwa Elżbieta Stolorz-Krzisz, a także Bernard Błaszczyk i prof. Tomasz Szczepański.

Srebrne odznaki otrzymało 25 pracowników zatrudnionych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego od początku jego istnienia.

Następnie w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyła się uroczysta gala z okazji 25-lecia Samorządu Województwa Śląskiego.

W trakcie uroczystości wręczono specjalne wyróżnienia dla dotychczasowych marszałków województwa i przewodniczących Sejmiku Województwa Śląskiego.

Wśród marszałków wyróżnieni zostali: Jan Olbrycht, Michał Czarski, Janusz Moszyński, Bogusław Śmigielski, Adam Matusiewicz, Mirosław Sekuła, Wojciech Saługa i Jakub Chełstowski. Podziękowania otrzymali ponadto dotychczasowi Przewodniczący Sejmiku: Ryszard Ostrowski, Zbigniew Wieczorek, Michał Czarski, Piotr Zienc, Bogusław Śmigielski, Andrzej Gościniak, Grzegorz Wolnik, Stanisław Gmitruk, Jan Kawulok i Marek Gzik.

To wielkie święto samorządu. To, jak wyglądają dziś nasze miasta, wsie i gminy to właśnie zasługa samorządu i reformy profesora Buzka. Samorząd jest jak tlen, choć czasem zapominamy, że nie jest nam dany raz na zawsze. Dziś, po 25 latach udanej reformy pojawiają się zakusy, by to co wypracowaliśmy zniszczyć, dlatego musimy o ten samorząd walczyć” – podkreślał poseł na Sejm RP i były marszałek Wojciech Saługa.

Samorządowcy z regionu zostali nagrodzeni specjalnymi wyróżnieniami. Te trafiły do prezydentów, burmistrzów, starostów i wójtów z województwa.

Marszałek Jakub Chełstowski wręczył też specjalne grawery twórcom reformy samorządowej z prof. Jerzym Buzkiem na czele. Wśród nagrodzonych znaleźli się ponadto: Mieczysław Dumieński, prof. Zygmunt Frankiewicz, Teresa Kamińska, Mirosława Nykiel, Krzysztof Kwiatkowski, prof. Irena Lipowicz, Jerzy Stępień, Kazimierz Barczyk, Jerzy Widzyk i Mirosław Koźlakiewicz.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert „Pieśni Współczesne” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk oraz rapera Miuosha. Gościnnie wystąpili także m.in. Julia Pietrucha, Kayah, Smolik, Organek, Kwiat Jabłoni, Igor Herbut i Marcin Wyrostek.

„To wyjątkowy dzień, jestem wzruszony i szczęśliwy. Dziękuję za docenienie mojej pracy na rzecz województwa śląskiego” – podsumował radny Sejmiku Śląskiego Grzegorz Wolnik. 

info: czerwionka-leszczyny.pl/ na podstawie materiałów UMWŚL